Rozmowy Juncker-Johnson ws. brexitu bez przełomu

Świat
Rozmowy Juncker-Johnson ws. brexitu bez przełomu
PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Poniedziałkowe rozmowy w Luksemburgu przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem ws. brexitu nie przyniosły przełomu. Bruksela nadal czeka na propozycje ze strony Londynu.

- Tak, istnieje spora szansa na zawarcie umowy, tak, widzę jej kształt, każdy z grubsza widzi, co można zrobić. (...) To trudny moment, oczywiście jesteśmy bardzo, bardzo chętni, aby to zrobić, ale nie chcę, aby ludzie myśleli, że to już jest w walizce. Nie musi być koniecznie w walizce, do wykonania pozostaje ciężka praca - powiedział Johnson dziennikarzom w Luksemburgu po spotkaniu z szefem KE.

 

Była to pierwsza bezpośrednia rozmowa Junckera z brytyjskim premierem, odkąd Johnson został w lipcu szefem rządu.

 

KE bo spotkaniu wydała komunikat. "Celem spotkania było podsumowanie toczących się rozmów technicznych między UE i Wielką Brytanią oraz omówienie kolejnych kroków. Przewodniczący Juncker przypomniał, że obowiązkiem Zjednoczonego Królestwa jest zaproponowanie rozwiązań prawnych, zgodnych z umową o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Przewodniczący Juncker podkreślił ciągłą gotowość i otwartość Komisji na zbadanie tego, czy takie propozycje spełniają cele backstopu. Takie propozycje nie zostały jeszcze przedstawione" - poinformowała w nim Komisja.

 

Backstop to mechanizm zabezpieczający powstanie twardej granicy między Irlandią a Irlandii Północną. To główny problem braku porozumienia między Londynem a UE, a także między rządem brytyjskim a częścią brytyjskich parlamentarzystów. Dotąd Izba Gmin trzykrotnie odrzuciła umowę wynegocjowaną w 2018 r. przez rząd byłej premier Theresy May. 

 

Komisja podkreśliła, że jest dostępna do rozpoczęcia prac nad brexitem "przez całą dobę". "Październikowy szczyt Rady Europejskiej będzie ważnym etapem tego procesu. +27-ka+ (tj. kraje UE bez Wielkiej Brytanii - PAP) pozostaje zjednoczona" - wskazała w komunikacie.

 

Junckerowi podczas lunchu towarzyszył główny negocjator KE ds. brexitu Michel Barnier. W poniedziałek szef Komisji pojedzie do Strasburga. W środę rano zabierze głos na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.

 

Do brexitu pozostało mniej niż siedem tygodni. Ma on nastąpić 31 października.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie