Decyzję ws. pozbawienia immunitetu parlamentarzystę będzie podejmował SN. Założenia programowe PiS

Polska
Decyzję ws. pozbawienia immunitetu parlamentarzystę będzie podejmował SN. Założenia programowe PiS
PAP/Tomasz Gzell

Decyzję ws. pozbawienia immunitetu parlamentarzystę będzie podejmował Sąd Najwyższy, to nie będzie jednoosobowa decyzja Prokuratora Generalnego; nie widzimy przesłanek, aby parlamentarzysta, który kradnie cokolwiek miał być chroniony w szczególny sposób - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. - Nie wierzymy PiS-owi w tej sprawie - skomentował lider SLD Włodzimierz Czarzasty.

W dostępnym od soboty na stronie internetowej partii programie zapisano, że PiS po ewentualnym uzyskaniu większości w kadencji 2019–2023 "złoży wniosek o zmianę treści art. 105 ust. 2-3, a także ust. 5 Konstytucji RP w ten sposób, iż poseł lub senator będzie mógł być pociągnięty do odpowiedzialności karnej, a także zatrzymany lub aresztowany, decyzją podjętą na wniosek Prokuratora Generalnego skierowany do Sądu Najwyższego".

 

Prokurator Generalny - według propozycji PiS - "przed podjęciem decyzji będzie miał obowiązek przedstawienia sprawy Prezydium Sejmu i Komisji Regulaminowej Sejmu".

 

"To będzie decyzja podejmowana przez Sąd Najwyższy"

 

Dopytywany o ten punkt programu szef KPRM Michał Dworczyk podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że ewentualne pozbawienie immunitetu to nie będzie jednoosobowa decyzja Prokuratora Generalnego. - To będzie decyzja podejmowana przez Sąd Najwyższy - powiedział.

 

Dworczyk zwrócił uwagę, że na razie mamy do czynienia z propozycjami, które, aby wejść w życie, wymagają nie tylko zmian ustawowych, ale także zmiany konstytucji. - Tu jest potrzeba znalezienia szerszego konsensusu - zaznaczył szef KPRM.

 

- Nie widzimy żadnych przesłanek, aby parlamentarzysta, który kradnie w sklepie radio albo cokolwiek innego miał być chroniony w jakiś szczególny sposób - podkreślił.

 

Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel dodał, że w propozycjach partii nie ma zapisu o chęci pozbawienia parlamentarzystów i sędziów immunitetu. - Tam jest jedynie ograniczenie chowania się za immunitetem, parlamentarzysta pełniący swoją funkcję na mównicy sejmowej nadal będzie chroniony immunitetem - powiedział Fogiel. 

 

Czarzasty: Nie wierzymy PiS-owi w tej sprawie 

 

Nie wierzymy PiS-owi w tej sprawie - tak lider SLD Włodzimierz Czarzasty skomentował w poniedziałek propozycje zmian w immunitecie parlamentarnym, zapowiadane w programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości.

 

W poniedziałek w Białymstoku o tę propozycję pytani byli na konferencji prasowej liderzy lewicy (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej), którzy w ramach objazdu "Lewicobusu" odwiedzają okręgi wyborcze i wspierają kandydatów z list wyborczych swego komitetu.

 

- Mamy problem z oceną tej sytuacji i (...) mamy prawo powiedzieć: nie ufamy wam - mówił w imieniu komitetu lider SLD Włodzimierz Czarzasty. Powiedział, że lewica jest za zniesieniem immunitetu poselskiego, ale - jak powiedział - nie ma zaufania do propozycji oddania oceny posłów w "ręce Sądu Najwyższego, bądź prokuratury, bądź sądów, które oceniamy jako całkowicie uzależnione od PiS, od nominacji politycznych, od nominacji łamiących często konstytucję".

 

Podawał przykład powołania Krajowej Rady Sądownictwa czy sędziów do Sądu Najwyższego. - Mamy prawo powiedzieć do PiS-u, nie ufamy wam w tej sprawie. To znaczy może dopracujemy się takich standardów, żeby posłowie mogli nie mieć immunitetu i uczciwe sądy będą się tymi posłami - w momencie kiedy będą jakieś zarzuty - zajmowały. Ale nie mamy takich standardów - mówił Czarzasty.

 

- Nie wierzymy PiS-owi w tej sprawie. Nie wierzymy wam na trzy tygodnie przed wyborami, że zaczęliście być w sprawie praworządności uczciwi (...). To jest taka ściema, żeby się przypodobać. Fajnie by było, gdyby immunitetu nie było, fajnie żeby uczciwi sędziowie i uczciwe sądy, w tym SN i sędziowie SN uczciwie wszystko robili. Tylko mamy problem: nieuczciwi, chociaż nie wszyscy, nie mogą uczciwie sądzić - powiedział lider SLD.

pgo/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze