II linia metra jeździ już na Targówek. W niedzielę wozi za darmo

Polska
II linia metra jeździ już na Targówek. W niedzielę wozi za darmo
Polsat News
Przyjazd pociągu metra na nowo otwartą stację Trocka

Pociągi II linii metra zaczęły w niedzielę kursować nowym odcinkiem wybudowanym na Pradze-Północ i Targówku. Pierwsze składy nowego odcinka podziemnej kolei pojawiły się na stacjach Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka zaraz po godz. 12. W tym dniu przejazdy linią M2 są bezpłatne.

W wydarzeniu poprzedzającym uruchomienie nowego odcinka linii metra M2 wzięli udział m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i zastępca dyrektora przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Witold Naturski. 

Trzaskowski: jedna z największych inwestycji w Warszawie

 

Prezydent Warszawy poinformował z tej okazji, że "metro dojechało na Targówek". - Dzisiaj otwieramy trzy kolejne stacje: Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy, Trocka. Dzisiaj będziemy mogli przejechać tą linią metra. Od dzisiaj metro będzie już normalnie funkcjonować – mówił prezydent stolicy.

 

Trzaskowski podkreślił przy tym, że "jest to jedna z największych inwestycji w Warszawie". - To ponad miliard złotych, z czego trzy czwarte to są pieniądze z Unii Europejskiej – przypomniał.

 

We wpisie na Facebooku dodał, że "nowy fragment metra to wielka, pozytywna zmiana dla mieszkańców Targówka", a stołeczny ratusz "już pracuje nad dalszą rozbudową sieci".

 

 

"Nie ma drugiego takiego beneficjenta na poziomie samorządów w Polsce jak metro warszawskie"

 

Minister Jerzy Kwieciński dodał do tego, że "to ważna chwila, bo oddajemy kolejny odcinek metra". - Jest to jeden z największych projektów, jakie realizujemy w tej perspektywie finansowej. A jeśli połączymy dwa projekty metra, bo w tej chwili oddajemy odcinek w kierunku wschodnio-północnym, ale jeszcze jest realizowany odcinek metra w kierunku zachodnim, to razem jest to projekt na prawie 8 mld złotych z dofinansowaniem UE – powiedział.

 

Minister zwrócił też uwagę, że "metro warszawskie jest jednym z największych beneficjentów wsparcia unijnego w Polsce". - Nie ma drugiego takiego beneficjenta na poziomie samorządów w Polsce jak metro warszawskie – ocenił.

 

W związku z otwarciem nowych stacji metra, Zarząd Transportu Miejskiego przygotował zmiany w kursowaniu autobusów. Wiele linii zmieni swoje trasy, otrzyma nowe rozkłady jazdy, a niektóre znikną ze schematu, gdyż ich przebieg zastąpi podziemna kolej.

jm/grz/wka/ PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze