Jesienią niewykluczone wysłuchanie Polski w procedurze art. 7

Polska
Jesienią niewykluczone wysłuchanie Polski w procedurze art. 7
PAP/EPA/KIMMO BRANDT

Fińska prezydencja w UE nie wyklucza zorganizowania jesienią wysłuchania Polski w ramach procedury art. 7 unijnego traktatu. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła – poinformowało w piątek dziennikarzy w Brukseli unijne źródło dyplomatyczne.

- Jest prawdopodobnym, że tej jesieni będziemy mieli jedno wysłuchanie Polski w ramach procedury art. 7, ale decyzja w tej sprawie jeszcze nie została podjęta – powiedziało wysokiej rangi unijne źródło dyplomatyczne. Dotychczas odbyły się trzy takie wysłuchania.

 

Podczas zaplanowanego na 16 września spotkania ministrów ds. europejskich w Brukseli Komisja Europejska chce podnieść sprawę praworządności w Polsce. Ma to być punkt informacyjny.

 

Jak podało w piątek źródło, Polska na spotkaniu będzie miała okazję odnieść się do informacji przedstawionej przez KE.

 

Głównym tematem spotkania ma być wysłuchanie Węgier

 

- Polska będzie miała możliwość podczas Rady UE zaprezentowania swojego stanowiska na temat obecnej sytuacji. Jeśli jakieś kraje unijne będą chciały zabrać głos w tej sprawie, będą mogły to zrobić – powiedziało źródło.

 

Głównym tematem spotkania ma być wysłuchanie Węgier w ramach procedury art. 7 unijnego traktatu. Będzie to pierwsze wysłuchanie tego kraju w ramach procedury. Wcześniej na spotkaniach na Radzie UE ds. Ogólnych odbyły się wysłuchania Polski w ramach tej samej procedury.

 

Art. 7 mówi o tym, że na uzasadniony wniosek jednej trzeciej państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej Rada UE może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez kraj członkowski wartości unijnych. Decyzja w tej sprawie, która jest podejmowana przez kraje większością czterech piątych, nie wiąże się jeszcze z sankcjami, ale jest krokiem na drodze do nich. Same sankcje wymagają jednomyślności.

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie