Naukowcy stworzyli dwa zarodki niemal wymarłego białego nosorożca północnego

Technologie
Naukowcy stworzyli dwa zarodki niemal wymarłego białego nosorożca północnego
Wikimedia Commons/Lengai101/CC BY 3.0,

Międzynarodowe konsorcjum naukowców i ekologów ogłosiło w Cremonie (Włochy), że udało im się stworzyć dwa zarodki niemal wymarłego białego nosorożca północnego – informuje agencja AP. Na świecie pozostały jedynie dwie samice tego gatunku.

Zarodki powstały w Avantea Laboratories w Cremonie dzięki zapłodnieniu in vitro, przy użyciu komórek jajowych pobranych od dwóch ostatnich samic oraz zamrożonego nasienia uzyskanego od martwych samców.

 

Profesor Cesare Galli i jego zespół zapłodnili komórki jajowe pobrane 22 sierpnia od Najin i Fatu, dwóch ostatnich samic nosorożca białego (przebywających w Ol Pejeta Conservancy w Kenii), nasieniem wcześniej pobranym od samców Suni i Saut.

 

Nosorożca urodzi matka zastępcza

 

- Przywieźliśmy z Kenii 10 oocytów, po pięć od każdej samicy. Po inkubacji siedem dojrzewało i nadawało się do zapłodnienia - powiedział Galli.

 

Naukowcy stwierdzili, że po 10 dniach inkubacji dwa jaja Fatu stały się żywotnymi zarodkami, które zostały zamrożone w ciekłym azocie. W niedalekiej przyszłości zostaną wprowadzone do macicy matki zastępczej – samicy białego nosorożca południowego.

 

Zdaniem specjalistów to kamień milowy w dziedzinie wspomaganej reprodukcji, a powstanie zarodków może być punktem zwrotnym dla ginącego gatunku.

 

"Najbardziej pożądany kawaler na świecie"

 

Ostatnim żyjącym samcem białego nosorożca północnego był 45-letni Sudan, który zyskał sławę w 2017 roku, dzięki promującemu zbiórkę pieniędzy wpisowi w aplikacji randkowej Tinder, jako "Najbardziej pożądany kawaler na świecie". Sudan został poddany eutanazji z powodu powikłań związanych z wiekiem.

 

Dziesięciolecia kłusownictwa zdziesiątkowały liczebność nosorożca białego północnego. Sudan był ostatnim przedstawicielem gatunku, który urodził się na wolności, w kraju, od którego pochodzi jego imię.

 

Inne nosorożce - nosorożec biały południowy oraz nosorożec czarny – także  padają ofiarą kłusowników, którzy zabijają je dla rogów, kupowanych za wysokie ceny na nielegalnych rynkach w niektórych częściach Azji.

 

Wysiłki mające na celu uratowanie nosorożca białego północnego były prowadzone przez Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research w Niemczech; Avantea; ogród zoologiczny  Dvur Kralove w Czechach; Ol Pejeta Conservancy w Kenii; oraz Kenia Wildlife Service.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie