Grecja przekaże Polsce podejrzanego w śledztwie, w którym zabezpieczono 1,4 mld zł

Polska
Grecja przekaże Polsce podejrzanego w śledztwie, w którym zabezpieczono 1,4 mld zł
Polsat News

Decyzją sądu w Salonikach do Polski ma trafić podejrzany w śledztwie dotyczącym prania brudnych pieniędzy pochodzących z międzynarodowego handlu narkotykami - dowiedziała się PAP w Prokuraturze Krajowej. W tej sprawie dotychczas zabezpieczono rekordową sumę 1,4 mld zł.

Chodzi o śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Krajową w sprawie działań międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej, która miała się zajmować praniem brudnych pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami oraz oszustwami internetowymi. Jak poinformował w ubiegłym tygodniu minister sprawiedliwości - prokurator generalny Zbigniew Ziobro, w ramach tego postępowania zabezpieczono kwotę 1,4 mld zł, należących głównie do karteli narkotykowych. Wartość kokainy, która była przedmiotem obrotu, szacuje się na 3,5 mld zł.

 

Pięć osób podejrzanych

 

"Dzisiaj, 12 września, sąd w Salonikach podjął decyzję o przekazaniu jednego z podejrzanych, który wcześniej został zatrzymany na terenie Grecji. Zatrzymanie to było możliwe dzięki wydaniu na wniosek prokuratora Europejskiego Nakazu Aresztowania. Po wydaniu przez sąd decyzji o przekazaniu podejrzanego zostanie on przekazany prokuratorom dolnośląskiego wydziału zamiejscowego departamentu PK, którzy przeprowadzą czynności procesowe z jego udziałem" - przekazała rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik.

 

Jak informowała wcześniej prokuratura, w tym śledztwie podejrzanych jest pięć osób - w tym trzech obcokrajowców i dwie Polki. Dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane. Wobec dwóch kolejnych, którym przypisuje się rolę kierowniczą w ramach ujawnionej grupy przestępczej, prowadzone są czynności procesowe.

 

"Zabezpieczyliśmy kwotę 1 mld 400 mln zł"

 

O zabezpieczeniu 1,4 mld zł w tym śledztwie poinformował w ubiegły piątek Zbigniew Ziobro. - Zabezpieczyliśmy kwotę 1 mld 400 mln zł należących głównie do karteli narkotykowych w związku z handlem kokainą i narkotykami na skalę międzynarodową oraz w związku z praniem brudnych pieniędzy - mówił Ziobro.

 

W ocenie Ziobry jest to spektakularny, historyczny sukces prokuratury, który był efektem dobrej współpracy prokuratorów z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu oraz policjantów z Centralnego Biura Śledczego ze służbami amerykańskiej agencji antynarkotykowej DEA, a także z Europolem i Interpolem.

 

Minister zapowiedział też, że zabezpieczone pieniądze "w lwiej części zostaną później poddane przepadkowi na rzecz skarbu państwa i będą służyć sprawom publicznym".

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie