30 lat rządu Tadeusza Mazowieckiego. Jego reformy zmieniły Polskę

Polska
30 lat rządu Tadeusza Mazowieckiego. Jego reformy zmieniły Polskę
Kancelaria Prezydenta RP/ Facebook

30 lat temu, 12 września 1989 r., rząd Tadeusza Mazowieckiego uzyskał wotum zaufania. W ciągu niemal 500 dni urzędowania Rada Ministrów pod jego przewodnictwem dokonała reform, które zmieniły funkcjonowanie państwa. Prezydent Andrzej Duda złożył w czwartek wieniec na grobie Mazowieckiego w podwarszawskich Laskach. W Warszawie odsłonięto popiersie pierwszego premiera III Rzeczypospolitej.

W czwartek rano w Warszawie odsłonięto popiersie Tadeusza Mazowieckiego. 

 

- Niewątpliwie drugim miastem ważnym dla Tadeusza Mazowieckiego była i jest Warszawa- powiedział b. prezydent Bronisław Komorowski nawiązując do środowego odsłonięcia pomnika Tadeusza Mazowieckiego w Płocku. Zaznaczył, że to najwyższa pora, aby pomnik stanął również w stolicy kraju, który tak wiele zawdzięcza Mazowieckiemu

 

- Powiedziałem w Płocku, że mamy taką polską tendencję, aby stawiać pomniki przegrany bitwą albo dzielnym żołnierzom i to jest zrozumiałe, bo taką trudno historię mieliśmy, ale rzadko stoimy w obliczu takiej szansy, aby uhonorować upamiętnić bitwy zwycięskie i to jeszcze takie bitwy, w których nie padł ani jeden wystrzał ani jeden człowiek nie zginął. Taką bitwą dowodził pierwszy niekomunistyczny premier Polski Tadeusz Mazowiecki - podkreślił prezydent Komorowski.

 

Z kolei wieczorem na pałacu prezydenckim pojawiła się okolicznościowa grafika. 

 

 

Okrągły stół

 

4 czerwca 1989 r. przeprowadzono pierwszą turę częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. Wybory odbyły się na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu i zakończyły się zwycięstwem "Solidarności". Głosowanie z 4 czerwca było jednym z czynników, które doprowadziły do upadku komunizmu i trwałych demokratycznych w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej.

 

12 września 1989 roku Sejm PRL powołał rząd premiera Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego prezesa Rady Ministrów w Polsce od zakończenia II wojny światowej. Tworzyło go 11 przedstawicieli OKP, po 4 ministrów z PZPR (w tym kierujący resortami spraw wewnętrznych i obrony narodowej) i ZSL oraz 3 z SD.

 

Tadeusz Mazowiecki zmarł w 2013 roku.

zdr/ pgo/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie