5271 km w niespełna siedem godzin. LOT po 30 latach wraca na trasę do Indii

Biznes
5271 km w niespełna siedem godzin. LOT po 30 latach wraca na trasę do Indii
Flickr/Janusz Jakubowski

- PLL LOT po wielu latach powraca na trasę z Warszawy do Indii. Bardzo nam zależy na połączeniu i naszych rynków, w tym rozwoju obu gospodarek oraz turystyki - powiedział w środę podczas inauguracyjnego rejsu z Lotniska Chopina do Delhi prezes spółki Rafał Milczarski. Dodał, że Delhi jest szóstym kierunkiem obsługiwanym przez LOT do Azji.

Pierwsze regularne połączenie do Delhi z Warszawy z międzylądowaniem w Taszkencie zostało uruchomione w 1985 r. Boeingi 767 LOT-u rozpoczęły operacje na tej trasie we wczesnych latach 90-tych.


- Dziś, po 30 latach, LOT uruchamia do Indii bezpośrednie połączenie, w trakcie którego nasze najnowsze samoloty, czyli dreamlinery pokonają dystans 5271 km w niespełna siedem godzin - powiedział prezes spółki. Rejs w powrotną stronę 8 godzin.

 

"Więcej obywateli Indii będzie mogło podróżować do Europy"


Prezes spółki wyraził nadzieję, że dzięki temu połączeniu "więcej obywateli Indii będzie mogło podróżować do Europy i nie tylko". - Nasza siatka, w tym m. in. połączenie do Miami jest skorelowane z połączeniem do Indii - powiedział.


Obecny na uroczystości ambasador Indii w Polsce Tsewang Namgyal wskazał, że - Polska jest bramą do Europy Środkowej, a Indie dla Polski są kluczowym rynkiem. 


Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz wyraził nadzieję, że połączenie LOT-u przełoży się na "intensyfikacje nie tylko relacji turystycznych, ale i relacji gospodarczych".


Samoloty będą startowały z warszawskiego Lotniska Chopina o godz. 22.40 we wtorki, środy, piątki, soboty i niedziele, z lądowaniem w porcie Indiry Gandhi około godz. 9. czasu lokalnego. W drodze powrotnej samoloty będą startować ok. godz. 11 czasu lokalnego w poniedziałki, środy, czwartki, soboty i niedziele z przylotem do Warszawy około godz. 16.

 

Boeingi 787 Dreamliner, w każdym trzy klasy podóży


Nowe połączenie będzie wykonywane Boeingami 787 Dreamliner, najnowocześniejszymi samolotami szerokokadłubowymi świata. W każdym z nich pasażerowie mają do dyspozycji trzy klasy podróży: LOT Business Class, LOT Premium Economy Class oraz LOT Economy Class.


LOT podkreśla, że Indie są siódmą gospodarką świata, kraj zamieszkuje ponad 1,3 mld osób.


"Po Singapurze, Indie są dla polskich przedsiębiorców drugim ośrodkiem inwestycji bezpośrednich w Azji. Z kolei Polska dla indyjskiego biznesu jest ważnym rynkiem inwestycji m.in w sektorze IT i bramą do krajów Unii Europejskiej" - wskazuje LOT.


Spółka tłumaczy, że uruchomienie połączenia z Warszawy do Delhi zostało zaplanowane w strategii rentownego wzrostu, którą LOT wdraża od początku 2016 r., a większość z jej założeń polski przewoźnik zrealizował przed czasem.


Do końca tego roku do floty zostanie włączony kolejny samolot B787 Dreamliner, dzięki czemu ich liczba we flocie LOT-u zwiększy się do 15.

 

LOT planuje przekroczyć barierę 10 mln przewiezionych osób


LOT w ubiegłym roku przewiózł ponad 8,9 mln podróżnych. W tym roku planuje przekroczyć barierę 10 mln przewiezionych osób. Flota narodowego przewoźnika to ponad 80 nowoczesnych samolotów. Przewoźnik ma w swojej ofercie ponad 100 rozkładowych połączeń na trzech kontynentach.


Narodowy przewoźnik w 2018 r. zainaugurował m.in. trasy Warszawa-Singapur, Rzeszów-Newark, Budapeszt-Nowy Jork JFK oraz Budapeszt-Chicago. LOT planuje w tym roku uruchomić kolejne połączenia dalekiego zasięgu, w tym z Warszawy do Pekinu-Daxing oraz do Colombo na Sri Lance, a także z Budapesztu do Seulu.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie