Naukowiec podpalił się, by zwrócić uwagę na zanikanie języka udmurckiego. Zmarł po kilku godzinach

Świat
Naukowiec podpalił się, by zwrócić uwagę na zanikanie języka udmurckiego. Zmarł po kilku godzinach
Zdjęcie ilustracyjne, fot. mil.ru

79-letni Albert Razin, filolog i działacz udmurckiego ruchu narodowego, podpalił się we wtorek przed budynkiem władz w Iżewsku, stolicy autonomicznej republiki Udmurcji w Rosji. Chciał w ten sposób zaprotestować przeciwko zanikanie języka udmurckiego. Płonącego mężczyznę ugaszono, ale doznał on poparzeń 100 proc. powierzchni ciała i zmarł po kilku godzinach.

Albert Razin był znanym badaczem i popularyzatorem swojego ojczystego języka - udmurckiego, a także działaczem udmurckiego ruchu narodowego. Był jednym z założycieli Laboratorium Stosunków Narodowych na Uniwersytecie Udmurckim.

 

Protestował przeciwko rusyfikacji

 

Był jednym z naukowców, którzy 14 czerwca 2018 r. wystosowali list otwarty do lokalnych władz i deputowanych rosyjskiej Dumy, w którym protestowali przeciwko przyjęciu ustawy znoszącej obowiązek nauki języków nierosyjskich w szkołach.

 

Uczeni uważali, że jest to "bezpośrednia droga do zaniku języka ojczystego, zmniejszenia tożsamości i eliminacji kultury etnicznej".

 

Naukowcy twierdzili jednocześnie w swoim liście, że ustawa wskazuje na "pojawienie się negatywnych symptomów w polityce Rosji, dotyczącej ożywienia imperialnej mentalności".

 

"... jestem dziś gotów na śmierć"

 

Zanim Razin dokonał aktu samospalenia, stanął przed budynkiem miejscowych władza z transparentem na piersi, na którym widniał cytat z wiersza dagestańskiego poety Rasuła Gamzatowa: "I jeśli jutro mój język zginie, to jestem dziś gotów na śmierć".

 

Po podpaleniu na miejscu zdarzenia szybko pojawiła się straż pożarna i karetka pogotowia. Kiedy strażakom udało się zdusić ogień, Razina przewieziono do szpitala. Nie miał jednak szans na przeżycie -  doznał poparzeń 100 proc. powierzchni ciała i zmarł po kilku godzinach.

 

W sieci pojawiły się nagrania, na których widać stojącego człowieka, którego sylwetkę w całości ogarniają płomienie, a postronne osoby próbują ugasić ogień ręcznymi gaśnicami.

 

W Iżewsku, stolicy Udmurcji, miały się we wtorek odbyć obrady Rady Państwowej, które po akcie samospalenia przeniesiono na 24 września.

 

Powstały zaledwie trzy filmy w języku udmurckim


Język udmurcki, nazywany także wotiackim, należy do grupy języków ugrofińskich i jest spokrewniony z językiem komi. Zgodnie z danymi z 1989 r. był mową ojczystą dla 550 tysięcy Udmurtów żyjących w Rosji. Kolejne 15 tysięcy jego użytkowników mieszka w Kazachstanie.


Udmurcki jest językiem urzędowym w Republice Udmurcji i ma status równy rosyjskiemu. Mimo to liczba programów telewizyjnych i radiowych oraz gazet wydawanych w tym języku jest znikoma. Jedynie około jednej trzeciej wszystkich udmurckich uczniów uczy się swojego języka ojczystego w szkole. Do tej pory powstały w nim jedynie trzy filmy. Język udmurcki zanika pod wpływem rusyfikacji.

grz/hlk/ udm-info.ru
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie