Naukowiec podpalił się, by zwrócić uwagę na zanikanie języka udmurckiego. Zmarł po kilku godzinach

79-letni Albert Razin, filolog i działacz udmurckiego ruchu narodowego, podpalił się we wtorek przed budynkiem władz w Iżewsku, stolicy autonomicznej republiki Udmurcji w Rosji. Chciał w ten sposób zaprotestować przeciwko zanikanie języka udmurckiego. Płonącego mężczyznę ugaszono, ale doznał on poparzeń 100 proc. powierzchni ciała i zmarł po kilku godzinach.
Albert Razin był znanym badaczem i popularyzatorem swojego ojczystego języka - udmurckiego, a także działaczem udmurckiego ruchu narodowego. Był jednym z założycieli Laboratorium Stosunków Narodowych na Uniwersytecie Udmurckim.
Protestował przeciwko rusyfikacji
Był jednym z naukowców, którzy 14 czerwca 2018 r. wystosowali list otwarty do lokalnych władz i deputowanych rosyjskiej Dumy, w którym protestowali przeciwko przyjęciu ustawy znoszącej obowiązek nauki języków nierosyjskich w szkołach.
Uczeni uważali, że jest to "bezpośrednia droga do zaniku języka ojczystego, zmniejszenia tożsamości i eliminacji kultury etnicznej".
Naukowcy twierdzili jednocześnie w swoim liście, że ustawa wskazuje na "pojawienie się negatywnych symptomów w polityce Rosji, dotyczącej ożywienia imperialnej mentalności".
"... jestem dziś gotów na śmierć"
Zanim Razin dokonał aktu samospalenia, stanął przed budynkiem miejscowych władza z transparentem na piersi, na którym widniał cytat z wiersza dagestańskiego poety Rasuła Gamzatowa: "I jeśli jutro mój język zginie, to jestem dziś gotów na śmierć".
Po podpaleniu na miejscu zdarzenia szybko pojawiła się straż pożarna i karetka pogotowia. Kiedy strażakom udało się zdusić ogień, Razina przewieziono do szpitala. Nie miał jednak szans na przeżycie - doznał poparzeń 100 proc. powierzchni ciała i zmarł po kilku godzinach.
W sieci pojawiły się nagrania, na których widać stojącego człowieka, którego sylwetkę w całości ogarniają płomienie, a postronne osoby próbują ugasić ogień ręcznymi gaśnicami.
W Iżewsku, stolicy Udmurcji, miały się we wtorek odbyć obrady Rady Państwowej, które po akcie samospalenia przeniesiono na 24 września.
Powstały zaledwie trzy filmy w języku udmurckim
Język udmurcki, nazywany także wotiackim, należy do grupy języków ugrofińskich i jest spokrewniony z językiem komi. Zgodnie z danymi z 1989 r. był mową ojczystą dla 550 tysięcy Udmurtów żyjących w Rosji. Kolejne 15 tysięcy jego użytkowników mieszka w Kazachstanie.
Udmurcki jest językiem urzędowym w Republice Udmurcji i ma status równy rosyjskiemu. Mimo to liczba programów telewizyjnych i radiowych oraz gazet wydawanych w tym języku jest znikoma. Jedynie około jednej trzeciej wszystkich udmurckich uczniów uczy się swojego języka ojczystego w szkole. Do tej pory powstały w nim jedynie trzy filmy. Język udmurcki zanika pod wpływem rusyfikacji.