PiS przegrywa z szefową Fundacji Otwarty Dialog. Sąd podważył jakość materiałów ABW

Polska
PiS przegrywa z szefową Fundacji Otwarty Dialog. Sąd podważył jakość materiałów ABW
Facebook/Fundacja Otwarty Dialog

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że wnioski, które wyciągnęła ABW nie wypływają w sposób racjonalny z zebranych przez nią dowodów i uchylił decyzję o odmowie Ludmile Kozłowskiej prawa pobytu w Polsce - podaje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

WSA uchylił decyzje wojewody mazowieckiego i szefa Urzędu ds. Cudzoziemców z października 2018 roku i lutego 2019 roku odmawiających Ludmile Kozłowskiej długoterminowego prawa pobytu w Polsce. "Po analizie niejawnych materiałów dostarczonych przez szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego sąd orzekł, że są one »bardzo ogólnikowe«, »lakoniczne« i »niewystarczające do podjęcia decyzji o odmowie«" - czytamy w gazecie.

"Organ nie przeprowadził właściwej oceny. Wnioski, które wymienił, nie wypływają w sposób racjonalny z tych informacji, z tego materiału dowodowego" - powiedziała w uzasadnieniu cytowana w "DGP" sędzia-sprawozdawczyni WSA.

Według gazety tym samym sprawa ponownie trafi do wojewody. "Ten - na bazie orzeczenia - szefowej Fundacji Otwarty Dialog musi prawo pobytu przyznać lub w sposób bardziej wiarygodny odmowę uzasadnić. Szef Urzędu ds. Cudzoziemców może z kolei wnieść skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego" - podaje dziennik.

 

Deportowana z Polski na Ukrainę


W sierpniu ub.r. szefowa Fundacji Otwarty Dialog Ludmiła Kozłowska została deportowana z Polski do Kijowa po alercie, jaki polskie władze zamieściły w Systemie Informacyjnym Schengen. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego tłumaczyła wówczas, że negatywną opinię w jej sprawie wydano ze względu na "poważne wątpliwości" co do finansowania fundacji, co skutkowało objęciem jej zakazem wjazdu do Polski i UE.

We wrześniu ub.r. Kozłowska dostała ograniczoną czasowo wizę od władz belgijskich, dzięki czemu mogła przyjechać do Parlamentu Europejskiego. Była też w Wielkiej Brytanii oraz Radzie Europy w Strasburgu.

Do celów statutowych powstałej w 2009 roku Fundacji Otwarty Dialog należy obrona praw człowieka, demokracji i praworządności na obszarze postradzieckim, w tym zwłaszcza w Kazachstanie, Rosji i na Ukrainie.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie