Janusz Wojciechowski wśród oficjalnych kandydatów na unijnych komisarzy

Świat
Janusz Wojciechowski wśród oficjalnych kandydatów na unijnych komisarzy
Polsat News

Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek oficjalnie listę kandydatów na komisarzy. Potwierdza ona informacje, które spływały wcześniej z unijnych stolic. Polskim komisarzem ma zostać Janusz Wojciechowski. Nie wiadomo jeszcze, czy w jego kompetencjach na pewno znajdzie się rolnictwo; o możliwym przyznaniu Polsce tej dziedziny informowano pod koniec sierpnia.

Przedstawicielem Polski w tym zestawieniu jest były europoseł PiS Janusz Wojciechowski.

KE nie podaje jeszcze podziału tek. Te mają zostać ogłoszone we wtorek przez przyszłą szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. Na liście nie ma Wielkiej Brytanii, bo kraj ten ze względu na brexit nie desygnował kandydata.

 

W proponowanym składzie całego kolegium, który publikujemy poniżej, licząc łącznie z przewodniczącą jest 13 kobiet na 27 stanowisk. Dziewiątka z nich związana jest z centroprawicową EPL, dziesiątka z socjalistami, szóstka z liberałami. Po jednym przedstawicielu wśród możliwej przyszłej KE mają Zieloni i konserwatyści.

 

Zgodnie z unijnymi procedurami Rada UE ma teraz przyjąć tę listę, po czym zostanie ona opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. We wtorek von der Leyen ma ogłosić podział tek i sposób, w jaki zamierza zorganizować pracę swojej KE.

 

Następnie Parlament Europejski będzie głosował nad całym kolegium komisarzy. Przed tym głosowaniem odbędą się przesłuchania kandydatów na komisarzy w odpowiednich komisjach. Ostatnim krokiem jest formalne powołanie Komisji Europejskiej przez Radę Europejską.

 

Trwa dochodzenie w sprawie Wojciechowskiego

 

W ostatnich dniach w europejskich mediach pojawiały się informacje, że wobec Wojciechowskiego, polskiego kandydata do KE, prowadzone jest dochodzenie Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). Według doniesień prasowych chodzi o domniemane nieprawidłowości w zwrocie kosztów podróży. OLAF potwierdził w poniedziałek, że bada sprawę Wojciechowskiego.

 

Postępowanie ma dotyczyć również francuskiej kandydatki na komisarza Sylvie Goulard. Według gazety "Le Monde" chodziło o tworzenie w PE "rzekomych fikcyjnych miejsc pracy".

 

Francuskie media informowały, że Goulard miała zwrócić PE 45 tys. euro niesłusznie wypłaconych środków. "Le Monde" poinformowało, że sprawa jest jednak niezamknięta we Francji - odpowiednie organy badają fikcyjną pracę asystentów w Parlamencie Europejskim. Dochodzenia nie zakończył też OLAF.

 

"OLAF jest niezależny. Będziemy szanować tę niezależność i zasadę domniemania niewinności" - podkreśliła rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa.

 

Jak dodała, tworzenie nowej KE zawsze jest "delikatną sprawą". - Musimy mieć pewność, ze najlepsi ludzie obejmą odpowiednie teki w Komisji - wskazała.

 

Wojciechowski: z własnej inicjatywy zwróciłem ponad 11 tys. euro

 

Źródło w Komisji powiedziało PAP, że pytanie, czy KE ma jakieś obawy co do obsady stanowisk w związku z postępowaniami, powinno być skierowane do przyszłej szefowej Komisji, Ursuli von der Leyen.

 

Sam Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych potwierdził, że bada sprawę Wojciechowskiego. "Fakt, że OLAF bada sprawę, nie oznacza, że zaangażowane osoby (podmioty) dopuściły się nieprawidłowości czy oszustwa" - podkreśliły jego służby prasowe.

 

"OLAF w pełni szanuje domniemanie niewinności i prawo do obrony osób, których dotyczy dochodzenie" - dodano w oświadczeniu.

 

W piątek Wojciechowski podkreślił, że "z własnej inicjatywy" zwrócił Parlamentowi Europejskiemu ponad 11 tys. euro w 2016 roku, gdy podczas porządkowania dokumentów stwierdził "ryzyko jakiegoś błędu w tych obliczeniach" w rozliczaniu podróży z lat 2009-2011. Jak podkreślił, posiada potwierdzające to dokumenty, które może pokazać.

 

Powiedział też, że w maju otrzymał od OLAF "dokument, który zgodnie z procedurą przesyła się po zakończeniu dochodzenia, żeby osoba objęta tym dochodzeniem mogła się do niego odnieść". - Nie mogłem tego dokumentu ujawniać, niestety (...), zwróciłem się do OLAF o zgodę na to - dodał.

 

Jak zaznaczył, z pisma OLAF wynika, że zbadano jego dokumenty rozliczeniowe z siedmiu lat i że "w dziewięciu z nich znalazły się omyłki pisarskie i rachunkowe, nic więcej".

 

Dodał, że chodzi o uchybienia niezamierzone. Błędy te miały polegać np. na nieprawidłowym wpisaniu numeru rejestracyjnego samochodu, którym podróżował jako europoseł czy podaniu z pamięci po czasie niewłaściwych wskazań stanu licznika. - Mam podstawy sądzić, że postępowanie jest zakończone, a jedynie nie są jeszcze sformułowane końcowe wnioski - powiedział Wojciechowski.

 

Oficjalna lista kandydatów na komisarzy

 

Austria: Johannes Hahn (EPL, obecnie komisarz ds. polityki sąsiedztwa i rozszerzenia);

Belgia: Didier Reynders (Liberał - ALDE, wicepremier i szef dyplomacji Belgii);

Bułgaria: Marija Gabriel (EPL, obecnie komisarz ds. gospodarki cyfrowej);

Chorwacja: Dubravka Szuica (EPL, była burmistrz Dubrownika, europosłanka frakcji Europejskiej Partii Ludowej);

Cypr: Stella Kiriakidu (EPL, posłanka do cypryjskiej Izby Reprezentantów);

Czechy: Viera Jourova (ALDE, obecna komisarz ds. sprawiedliwości, równouprawnienia i konsumentów);

Dania: Margrethe Vestager (ALDE, obecna komisarz ds. konkurencji);

Estonia: Kadri Simson (ALDE, była minister gospodarki i infrastruktury);

Finlandia: Jutta Urpilainen (Partia Europejskich Socjalistów - PES, posłanka, była minister finansów);

Francja: Sylvie Goulard (ALDE, była eurodeputowana, wiceprezes francuskiego banku centralnego);

Grecja: Margaritis Schinas (EPL, były europoseł, urzędnik europejski, główny rzecznik Komisji Jean-Claude'a Junckera);

Holandia: Frans Timmermans (PES, obecny wiceszef KE odpowiedzialny za lepsze stanowienie prawa, stosunki międzyinstytucjonalne, praworządność i kartę praw podstawowych);

Irlandia: Phil Hogan (EPL, obecny komisarz ds. rolnictwa);

Litwa: Virginijus Sinkieviczius (Zieloni, minister gospodarki, najmłodszy kandydat na komisarza, ma 28 lat);

Luksemburg: Nicolas Schmit (PES, europoseł, były minister w kilku rządach odpowiedzialny m.in. za sprawy zagraniczne, pracę, zatrudnienie, migrację);

Łotwa: Valdis Dombrovskis (EPL, obecny wiceprzewodniczący ds. euro i dialogu społecznego, odpowiedzialny również za stabilność finansową, usługi finansowe i unię rynków kapitałowych);

Malta: Helena Dalli (PES, była minister ds. konsumentów, dialogu społecznego, wolności obywatelskich);

Polska: Janusz Wojciechowski (były europoseł PiS, obecnie audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym);

Portugalia: Elisa Ferreira (dawniej PES, była minister m.in. ochrony środowiska, wieloletnia europosłanka, obecnie wiceszefowa portugalskiego banku centralnego);

Rumunia: Rovana Plumb (PES, była minister m.in. ds. środowiska, pracy, ochrony socjalnej, obecnie europosłanka);

Słowacja: Marosz Szefczovicz (PES, obecnie wiceszef KE ds. unii energetycznej);

Słowenia: Janez Lenarczicz (ALDE, dyplomata, stały przedstawiciel Słowenii przy UE);

Szwecja: Ylva Johansson (PES, obecna minister zatrudnienia);

Węgry: Laszlo Trocsanyi (związany z Fideszem, który jest zawieszony w EPL, europoseł, były minister sprawiedliwości);

Włochy: Paolo Gentiloni (PES, były szef MSZ, były premier).

 

Przedstawicielem Hiszpanii w kolegium ma być Josep Borrell, którego państwa członkowskie nominowały na wysokiego przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej.

dk/wka/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie