Eliminacje piłkarskich mistrzostw Europy. Polska zremisowała z Austrią

PAP/Leszek Szymański

Polska zremisowała w Warszawie z Austrią 0:0 w meczu grupy G eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy. Podopieczni Jerzego Brzęczka utrzymali tym samym pierwszą pozycję w grupie G. Na drugie miejsce awansowała Słowenia, która pokonała Izrael (3:2).

Spotkanie rozpoczęło się od posiadani piłki Austriaków. Goście pierwszy groźny strzał oddali już w 4. minucie, kiedy Marko Arnautović próbował zaskoczyć Łukasza Fabiańskiego. Po chwili w odpowiedzi głową uderzył Kamil Grosicki, ale uderzył za lekko. Od samego początku aktywny był Arnautović. Napastnik reprezentacji Austrii w 10. minucie oddał najgroźniejszy strzał pierwszej połowy, trafiając w słupek po uderzeniu głową.

W 30. minucie piłka przeleciała nad poprzeczką

W kolejnych minutach do głosu zaczęli dochodzić Polacy. W 30. minucie świetną sytuację miał Robert Lewandowski. Kapitan Biało-Czerwonych nie wykorzystał jednak znakomitego dośrodkowania Grosickiego z lewej strony i piłka przeleciała nad poprzeczką bramki Cicana Stankovicia.

Choć swojej szansy po dośrodkowaniu z rzutu rożnego próbował jeszcze Kamil Glik, w pierwszej połowie nie zobaczyliśmy goli. Gdy biało-czerwoni schodzili na przerwę, blisko 57 tysięcy kibiców na PGE Narodowym żegnało ich gwizdami.

Druga część gry, podobnie jak pierwsza, rozpoczęła się od groźnego ataku Austrii. W 49. minucie Fabiański świetnie wyszedł z bramki i zatrzymał groźne uderzenie Arnautovicia.

Sporo kontrowersji po decyzji sędziego z 85. minuty

W 62. minucie z dystansu polskiego bramkarza próbował zaskoczyć Konrad Laimer, ale raz jeszcze 34-latek interweniował skutecznie. Podobnie zresztą jak pięć minut później, kiedy ponownie Arnautović urwał się defensorom i mógł otworzyć wynik meczu. Sporo kontrowersji wywołała decyzja sędziego z 85. minuty, kiedy Grzegorz Krychowiak padł w polu karnym. Arbiter uznał jednak, że nie było faulu i z kontrą ruszyli goście.

Ostatecznie spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem. Polska po sześciu kolejkach jest liderem grupy G. Na drugie miejsce awansowała Słowenia, która pokonała Izrael (3:2) i traci do Biało-Czerwonych dwa punkty. Austria spadła na trzecią lokatę.

Polska - Austria 0:0

Polska: Łukasz Fabiański - Tomasz Kędziora, Kamil Glik, Jan Bednarek, Bartosz Bereszyński - Grzegorz Krychowiak, Krystian Bielik - Dawid Kownacki (58. Jakub Błaszczykowski, 77. Mateusz Klich), Piotr Zieliński, Kamil Grosicki (70. Sebastian Szymański) - Robert Lewandowski

Austria: Cican Stanković - Stefan Lainer, Aleksandar Dragović, Stefan Posch, Andreas Ulmer - Valentino Lazaro (78. Stefan Ilsanker), Julian Baumgartlinger, Konrad Laimer (90. Michael Gregoritsch), Marcel Sabitzer, David Alaba - Marko Arnautović.

Żółte kartki: Mateusz Klich, Krystian Bielik - Marko Arnautović, Marcel Sabitzer, Konrad Laimer