IMGW ostrzega: silny deszcz i burze możliwe na południu Polski

Polska
IMGW ostrzega: silny deszcz i burze możliwe na południu Polski
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay/sethink

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę po południu ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym deszczem i burzami na południu województw: śląskiego i małopolskiego.

W związku z burzami na tym terenie IMGW wydało także ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia dla woj. śląskiego. W związku z prognozowanymi opadami deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym, woda może podnieść się do strefy stanów wysokich w dorzeczu dopływów górnej Odry, a szczególnie w dorzeczu Olzy.

 

Z kolei Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni, a jeśli jest to możliwe, należy zostać w domu. Poza domem, trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie podczas podróży. RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w razie uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy osobom porażonym.

 

RCB przestrzega, że występujący podczas burz silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należy się przygotować na przerwy w dostawie prądu. Ze względu na intensywne opady deszczu mogą wystąpić także lokalne podtopienia.

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie