Prokuratura zleciła sekcję zwłok ciał grotołazów wyciągniętych z Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach

Polska
Prokuratura zleciła sekcję zwłok ciał grotołazów wyciągniętych z Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach
PAP/Grzegorz Momot

Śledztwo w sprawie śmierci dwóch speleologów, decyzją Prokuratury Okręgowej, prowadzi Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu. Śledczy zlecili sekcję zwłok taterników jaskiniowych, których ciała zwieziono do Zakopanego w czwartek helikopterem TOPR. W piątek w zakładzie Medycyny Sądowej w Krakowie odbywała się autopsja ciał z Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach. Ma ustalić przyczynę ich śmierci.

Ciała grotołazów zostały przetransportowane do Zakopanego na pokładzie śmigłowca TOPR. Na płycie lądowiska przy szpitalu im. Chałubińskiego był prokurator.

 

PAP/Grzegorz Momot

 

Prawdopodobne są dwa scenariusze śmierci grotołazów. Specjaliści sądzą, że mogli umrzeć z powodu hipotermii poprzez długotrwałe wychłodzenie w zalanym przez wodę korytarzu lub utonąć po gwałtownym przyborze wód opadowych w jaskini.

 

Akcja ratownicza w Jaskini Wielkiej Śnieżnej rozpoczęła się 17 sierpnia. Dwaj wrocławscy speleolodzy zostali odcięci przez wodę, która zalała część korytarzy największej i najgłębszej tatrzańskiej jaskini. Doszło do tego podczas eksploracji nieznanych dotąd korytarzy tej największej i najgłębszej tatrzańskiej jaskini w tzw. Przemkowych Partiach. Pozostała czwórka taterników jaskiniowych zdołała wyjść z jaskini i zawiadomiła ratowników TOPR.

 

PAP/Grzegorz Momot

 

Akcja ratowników TOPR, którzy byli wspomagani przez słowackich kolegów z Horskiej Zachrannej Służby polegała na mozolnym poszerzaniu przy użyciu mikroładunków wybuchowych ciasnych korytarzy jaskini, w których utknęli poszukiwani grotołazi.

 

Ciało pierwszego zmarłego grotołaza odnaleziono 22 sierpnia. 30 sierpnia ratownikom udało się dotrzeć do ciał obydwu grotołazów i rozpoczęli transport ciał na powierzchnię.

 

Ze względu na konieczność przemieszczania zwłok przez wąskie szczeliny dopiero w czwartek udało się je wydobyć.

 

W akcję ratunkową było zaangażowanych kilkudziesięciu ratowników, którzy w systemie zmianowym najpierw prowadzili poszukiwania, a później wydobycie ciał. Ratownikom górskim pomagali także żołnierze przygotowując specjalne ładunki wybuchowe. W akcję zaangażowała się także strażacy z grupy specjalistycznej ratownictwa wysokościowego PSP. Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu dostarczyła kamerę wideooskopową, która jednak nie sprawdziła się w warunkach jaskiniowych.

dc/hlk/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie