Ogłoszono finalistów Literackiej Nagrody Nike

Kultura
Ogłoszono finalistów Literackiej Nagrody Nike
Pixabay/Jarmoluk

Cztery powieści, dwie książki reporterskie i biografia znalazły się w finałowej siódemce tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. Kto zostanie 23. laureatem nagrody, dowiemy się w niedzielę 6 października - podała w piątek "Gazeta Wyborcza", jeden z organizatorów nagrody.

Oprócz reportaży Małgorzaty Rejmer "Błoto słodsze niż miód" i Mariusza Szczygła "Nie ma" w finale Nike znalazła się biografia pióra Aleksandra Kaczorowskiego "Ota Pavel. Pod powierzchnią". Beletrystykę reprezentują "Prymityw. Epopeja narodowa" Marcina Kołodziejczyka, "Krótka wymiana ognia" Zyty Rudzkiej, "Turysta polski w ZSRR" Juliusza Strachoty i "Królestwo" Szczepana Twardocha.

 

Kto zostanie 23. laureatem Nike, dowiemy się w niedzielę 6 października.

 

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest corocznie za najlepszą książkę poprzedniego roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie.Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę.

 

Fundatorami Nike są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory. Wśród laureatów nagrody są m.in. Wiesław Myśliwski, Czesław Miłosz, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk, Jarosław Marek Rymkiewicz, Jerzy Pilch i Marcin Wicha, który otrzymał Nike 2018 za książkę "Rzeczy, których nie wyrzuciłem".

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie