Benedyktyni potwierdzili przypadki pedofilii w Montserrat

Świat
Benedyktyni potwierdzili przypadki pedofilii w Montserrat
Polsat News

Benedyktyni w Hiszpanii potwierdzili, że dwóch członków zgromadzenia mieszkających dawniej w kompleksie klasztornym w Montserrat dopuściło się czynów pedofilskich. Jednym z nich był znany, nieżyjący już duszpasterz współpracujący z młodzieżą, Andreu Soler.

Z komunikatu opublikowanego w piątek przez benedyktynów wynika, że zmarły w 2008 r. zakonnik miał się dopuszczać czynów pedofilskich wobec kilkunastu nieletnich w latach 1960-2000. Zakon potwierdził, że Soler dopuszczał się nadużyć seksualnych zarówno wobec członków katolickiej organizacji harcerskiej, jak i chłopców z chóru działającego przy Opactwie Matki Bożej w Montserrat.

 

Zakonnicy poprosili ofiary o wybaczenie

 

Dochodzenie, przeprowadzone przez władze zgromadzenia, potwierdziło wysuwane przez kilku dorosłych obecnie mężczyzn zarzuty wobec Solera, że dopuszczał się on wobec nich pedofilii.

 

Zakonnicy z Montserrat poprosili ofiary o wybaczenie przestępstw seksualnych, których dopuścił się Soler, a także "drugi pedofil", również zakonnik, którego personaliów nie podano.

 

Autorzy komunikatu wyjaśnili, że Soler dopuścił się co najmniej dwóch przestępstw seksualnych wobec dzieci z chóru Escolandia w latach 1960-1968, a także licznych przestępstw wobec katolickich harcerzy pomiędzy 1972 i 2000 r.

 

W piątek władze opactwa w Montserrat zadeklarowały gotowość współpracy z hiszpańskim wymiarem ścigania w celu wyjaśnienia czynów pedofilskich, o jakie byli oskarżeni mieszkający w przeszłości w tym klasztorze zakonnicy.

 

W 2017 i 2018 r. w Hiszpanii za nadużycia seksualne skazano ponad 100 osób

 

W lipcu Konferencja Episkopatu Hiszpanii poinformowała w piśmie przesłanym do prokuratury generalnej w Madrycie, że rozpoczęła tworzenie na terenie diecezji tzw. komisji mieszanych do walki z nadużyciami seksualnymi. W ich skład wchodzą zarówno osoby duchowne, jak i świeckie.

 

Biskupi zapewnili, że prowadzą własne działania służące zwalczaniu nadużyć seksualnych ze strony ludzi Kościoła oraz przeciwdziałaniu tym nadużyciom. Potwierdzili też gotowość do współpracy z hiszpańskim wymiarem ścigania w tej kwestii.

 

Hierarchowie wyrazili ubolewanie, że w 2017 i 2018 r. w całej Hiszpanii za nadużycia seksualne skazano ponad 100 osób, wskazali jednak, że osoby związane z Kościołem stanowiły wśród skazanych agresorów niewielki odsetek.

 

Ani hiszpański Kościół katolicki, ani prokuratura generalna w Madrycie nie dysponują informacjami o skali nadużyć seksualnych wobec nieletnich ze strony ludzi Kościoła. W styczniu prokurator generalna Maria Jose Segarra wezwała ministerstwo sprawiedliwości do opracowania statystyk na temat tego zjawiska, resort dotychczas nie ustosunkował się jednak do tego wniosku.

pgo/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze