Akcja "Czyste Beskidy" startuje w weekend. W jednej z poprzednich edycji zebrano ponad tonę śmieci

Polska
Akcja "Czyste Beskidy" startuje w weekend. W jednej z poprzednich edycji zebrano ponad tonę śmieci
ujsoly.com.pl

W sobotę i niedzielę po raz czwarty wolontariusze będą sprzątać śmieci zalegające na beskidzkich szlakach. - Śmieci jest więcej niż w Tatrach - powiedziała uczestniczka jednej z poprzednich edycji. Symboliczny wymiar ma rozpoczęcie sprzątania w górach, a zakończenie na początku szlaku turystycznego. Organizatorzy chcą w ten sposób podkreślić, że śmieci nie powinny być pozostawiane w górach.

Ekologiczna inicjatywa "Czyste Beskidy" ma za zadanie łączyć i integrować miłośników górskiej przyrody. Uczestnicy projektu raz w roku wyruszają na wyznaczone szlaki, aby posprzątać zalegające w pobliżu ścieżek śmieci.

 

Wolontariusze promują proekologiczną postawę oraz pokazują, jak w prosty sposób można zadbać o unikatową naturę Beskidów. 

 

W tym roku akcja pierwszy raz potrwa dwa dni

 

Każdy, kto decyduje się na pieszą wędrówkę po górskich szlakach, powinien zawsze zabierać ze sobą na dół odpady wygenerowane podczas wycieczki, aby nie trafiały one do środowiska - apelują organizatorzy akcji, którą w tym roku po raz pierwszy przedłużono na cały weekend.

 

W sobotę 7 września akcja Czyste Beskidy rozpocznie się przy Schronisku PTTK na Hali Lipowskiej, od godziny 11.00 trwać będą warsztaty ekologiczne dla dzieci i dorosłych. Przy schronisku odbędą się konkursy z nagrodami oraz poczęstunek przy muzyce góralskiej granej na żywo. Od godziny 14:00 uczestnicy akcji wyruszą posprzątać szlaki - poinformowała beskidzka gmina Ujsoły.

 

Z kolei w niedzielę 8 września o godzinie 11.00 akcja rozpocznie się przy schronisku na Skrzycznem, gdzie - podobnie jak dzień wcześniej - odbędą się warsztaty ekologiczne, konkursy oraz zagra kapela góralska. O godzinie 14:00 uczestnicy ruszą szlakiem w kierunku Szczyrku by zebrać zalegające śmieci.

 

 

Zebrane śmieci zostaną odebrane przez odpowiednie służby

 

Aby wziąć udział w wydarzeniu, wystarczy zapisać się poprzez formularze dostępne na stronie internetowej www.czystebeskidy.com lub przy schroniskach w dniu akcji.

 

Na stronie internetowej oraz na profilu wydarzenia na Facebooku (@czystebeskidy) można również znaleźć szczegóły wydarzenia oraz mapy ze szlakami objętymi akcją. Zebrane podczas spaceru odpady będzie można zostawić na dole przy początkach szlaków, skąd zostaną zabrane przez odpowiednie służby.

 

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Czysta Polska, pomysłodawca takich projektów jak "Czyste Tatry" oraz "Czyste Plaże".

dc/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie