Putin: rozmowy z Ukrainą o wymianie więźniów są bliskie sfinalizowania

Świat
Putin: rozmowy z Ukrainą o wymianie więźniów są bliskie sfinalizowania
PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK / KREMLIN POOL

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował w środę, że rozmowy z Ukrainą na temat wymiany osób przetrzymywanych przez oba kraje są bliskie sfinalizowania. Zapowiedział, że skala wymiany będzie dość duża i ocenił, że będzie to dobrym krokiem ku normalizacji stosunków.

- Zbliżamy się do sfinalizowania rozmów, które prowadzimy, w tym z osobistościami oficjalnymi - powiedział Putin. Wskazał, że motywem w tych działaniach są względy humanitarne. Wyraził przekonanie, że informacje na ten temat zostaną podane w najbliższym czasie.

 

- Jeśli chodzi o wymianę, to myślę, że będzie dość duża, na dużą skalę - dodał i zaznaczył, że "byłoby to dobrym krokiem naprzód w stronę normalizacji (stosunków)".

 

Putin wyraził przekonanie, że stosunki z Ukrainą unormują się "w historycznej perspektywie". Powtórzył wyrażaną wcześniej wielokrotnie opinię, że Rosjanie i Ukraińcy to "dwie części jednego, tego samego narodu".

 

W bliskiej perspektywie unormowanie stosunków z Ukrainą "w znacznym stopniu będzie zależało od obecnych władz ukraińskich" - zaznaczył. Nie rozwinął tej myśli.

 

Do wymiany więźniów między Rosją i Ukrainą - osób skazanych i aresztowanych w obu krajach - miało dojść według rosyjskich mediów w sierpniu br. Zapowiadano, że wymiana obejmie po 30-35 obywateli każdej ze stron. Wśród obywateli Ukrainy, którzy mieliby powrócić do kraju w wyniku tego procesu, wymieniano m.in. skazanego w Rosji reżysera filmowego Ołeha Sencowa i załogi przejętych przez Rosję w zeszłym roku ukraińskich okrętów wojennych.

pgo/prz/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze