Jakubiak o słowach Timmermansa: jak idiota się zachowuje. Ma szczęście, że nie stałem obok, bo...

Polska

- Wypraszam sobie, żeby porównywać nazistowskie sądy do sądów w Polsce. Nazistowskie sądy były wynikiem prawa? Na podstawie prawa mordowano Polaków? Tak po prostu? To ja już rozumiem, dlaczego Niemcy nie wypłaciły nam reparacji wojennych - powiedział Marek Jakubiak w "Polityce na Ostro". Poseł skomentował czwartkową wypowiedź wiceszefa KE Fransa Timmermansa na temat praworządności w Polsce.

W czasie debaty na czwartkowym posiedzeniu komisji wolności obywatelskich i sprawiedliwości oraz komisji prawnej Parlamentu Europejskiego wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział, że nie można wykorzystywać argumentu demokracji ze względu na posiadaną większość i nie zważać przy tym na zasady rządów prawa.

 

- To jest argument, który był wykorzystywany przez dyktatorów w latach 30. w Europie. Pozwólcie, że przypomnę, że każde podłe orzeczenie nazistowskich sądów było oparte na prawie. Były one w fundamentalnej sprzeczności z praworządnością, prawami podstawowymi, ale były oparte na prawie - mówił Timmermans, odpowiadając krytykującym go europosłom PiS.

 

Słowa Timmermansa skrytykowali politycy zjednoczonej prawicy - europosłanka PiS Beata Kempa uznała, że nienawiść do Polski utrudnia mu sprawowanie urzędu, z kolei europoseł PiS Patryk Jaki uznał jego słowa za dyskwalifikujące. Jej zdaniem, wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans nienawidzi Polski, Węgier, a także "innych krajów, które wychodzą z komunizmu".

 

Hennig-Kloska: skandaliczna jakość debaty

 

- Jakość debaty, którą wytworzyliście w polskim parlamencie jest skandalicznie niska i próbujecie ją przenieść na forum Unii Europejskiej - komentowała w programie Agnieszki Gozdyry Paulina Hennig-Kloska (PO-KO), zwracając się do Joanny Borowiak (PiS).

 

- Jeśli tak będzie wyglądać dyskusja między największą polską delegacją a urzędnikami unijnymi, to widzę tu wielką katastrofę w najbliższym budżecie unijnym, wielką katastrofę, jeśli chodzi o relacje Polska-Unia Europejska - stwierdziła z kolei Urszula Pasławska (PSL-UED).

 

- Nie po raz pierwszy posłowie opozycji skarżyli, próbowali podważać to, co dzieje się w Polsce. A przecież u pana Fransa Timmermansa w Holandii nie funkcjonuje Trybunał Konstytucyjny. Mamy różne systemy prawne, dlatego nie możemy ich porównywać - odpowiadała Borowiak.

 

Jakubiak stwierdził, że Timmermans zachowuje się "jak zwykły idiota". - Dobrze, że mnie obok nie było... Jeżeli on jest oburzony, że nawet nazistowskie Niemcy miały państwo prawa i skazywały w ramach prawa, to przepraszam bardzo, co tu się dzieje? - pytał oburzony poliyk  reprezentujący Bezpartyjnych Samorządowców (Federacja dla Rzeczypospolitej). 

 

Dotychczasowe odcinki "Polityki na Ostro" można obejrzeć tutaj.

hlk/luq/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie