Wybrano Człowieka Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju

Polska

Premier Mateusz Morawiecki otrzymał nagrodę Człowieka Roku XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Nazwisko laureata ogłoszono w środę podczas wieczornej gali, wieńczącej drugi dzień krynickiego forum.

Co roku podczas trzydniowego spotkania środowisk gospodarczych nagradzane są osoby oraz instytucje, które – w ocenie członków Rady Programowej Forum Ekonomicznego - nadają ton życiu publicznemu, społecznemu i gospodarczemu w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

"Zmora dla współczesnych neoliberałów"

 

Jak mówił w laudacji pomysłodawca i organizator krynickiego forum, założyciel Instytutu Studiów Wschodnich Zygmunt Berdychowski, który wygłosił laudację, premier przeniósł z biznesu do polityki m.in. sprawność, efektywność zarządzania i umiejętność kierowania dużymi zespołami ludzi.

 

Berdychowski zauważył, że nie sprawdziły się prognozy wielu analityków, którzy przewidywali zbliżający się kryzys gospodarczy i zapowiadali krach finansów publicznych. - Na nasze szczęście nic z tych kasandrycznych wizji się nie spełniło. I wielka w tym zasługa laureata tegorocznej nagrody – ocenił.

 

W powstałym w 2015 r. rządzie PiS – jak przypomniał pomysłodawca forum - obecny premier był "człowiekiem od gospodarki", autorem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – najpierw lekceważonej, później krytykowanej – mówił. - Bezsporny jednak dzisiaj jest fakt, że Polska, jako jedyna tak duża gospodarka, rozwija się dzisiaj w Europie w tak szybkim tempie – dodał.

 

Berdychowski wśród działań Morawieckiego wymienił m.in. obniżenie podatku dla małych firm z 19 do 9 proc., wprowadzenie zerowej stawki podatku dla osób pracujących do 26. roku życia. Za największe sukcesy rządu Morawieckiego uznał skuteczną walkę z bezrobociem oraz uszczelnienie systemu podatkowego.

 

Nagrodę wręczyła w środę premierowi marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

 

"W 2018 r. Polska pokazała lwi pazur"

 

- Czternasty raz jestem na tym Forum Ekonomicznym, patrzę na jego ewolucję, ewolucję polskiej gospodarki, polskiego systemu gospodarczego i myślę, że możemy mieć nadzieję, że za te kolejne czternaście lat będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy mniej więcej na poziomie rozwoju gospodarczego, jak państwa Europy Zachodniej - powiedział szef rządu po odebraniu nagrody.

 

Morawiecki podkreślił, że jest najbardziej zadowolony ze zmniejszenia poziomu bezrobocia. - Mamy cudownych przedsiębiorców i to dla nich przede wszystkim jest ta nagroda - rok 2018 to jest rok, kiedy Polska pokazała rzeczywiście lwi pazur i to zawdzięczamy przedsiębiorcom - tym, którzy biorą byka za rogi, tym, którzy biorą ryzyko na siebie i razem z naszymi wspaniałymi pracownikami są prawdziwymi autorami sukcesu Polski w 2018 i 2019 r. również - dodał premier.

 

Morawiecki wyraził zadowolenie, że gdy jeździ po świecie i rozmawia z premierami, prezydentami, to – jak mówił - coraz częściej nasi przedsiębiorcy i gospodarka kojarzeni są z byciem na podium.

 

Jak wskazał, polski przemysł meblarski jest na światowym podium, a w produkcji baterii mamy największą fabrykę w Europie. - W produkcji autobusów elektrycznych jesteśmy największym eksporterem w Europie, drugi producent srebra na świecie to również Polska. Kosmetyki polskie sprzedawane są w 70 krajach świata na sześciu kontynentach. Kto by to przypuszczał jeszcze kilka lat temu – stwierdził  Morawiecki.

 

"Bezrobocie jest niższe niż wzrost gospodarczy"

 

- Nasi ministrowie, nasz obóz polityczny dołożył do tego ogromną cegłę, nie tylko cegiełkę, bo tego wszystkiego mogłoby nie być, gdyby nie nasze działania, które wiązały się z przyciąganiem inwestorów, tworzeniem warunków do rozwoju dla inwestorów, aby to bezrobocie było jak najniższe – zaznaczył.

 

Jak dodał, po raz pierwszy w historii ostatnich 30 lat bezrobocie jest niższe niż wzrost gospodarczy. - O to nam właśnie chodzi, żeby było jak najniższe, a wzrost gospodarczy jak najwyższy, przy możliwie zrównoważonych finansach publicznych – wskazał.

 

- To połączenie tego nurtu społecznego i gospodarczego jest znakiem firmowym naszej polityki gospodarczej. (...) Mamy potrzeby społeczne i włączenie rzesz społecznych do gospodarki, to dzięki temu mamy największą w historii liczbę ludzi, którzy pracują – mówił premier.

 

Wałęsa zrzekł się tytułu

 

W ubiegłym roku nagrodę odebrał premier Litwy Saulius Skvernelis. Wcześniej tytuł Człowieka Roku trafił do m.in.: byłej premier Beaty Szydło (2017), premiera Węgier Viktora Orbana (2015), prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego (2014), byłego premiera Donalda Tuska (2007), papieża Jana Pawła II (2001).

 

W 2017 roku tytułu zrzekł się były prezydent Lech Wałęsa, który otrzymał go w 2004 roku.

 

W poniedziałek w Krynicy-Zdroju rozpoczęło się 29. Forum Ekonomiczne, nazywane "polskim Davos". Wśród gości trzydniowego Forum tradycyjnie są przedstawiciele rządów i parlamentów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, szefowie wiodących spółek, eksperci, naukowcy, ludzie kultury oraz mediów z kilkudziesięciu krajów.

Na program imprezy składa się sześć sesji plenarnych, ponad 200 paneli dyskusyjnych i wykładów oraz rozmaite prezentacje. Dominować będzie tematyka ekonomiczna, polityczna i społeczna, choć nie zabraknie też dyskusji poświęconych innowacjom, cyberbezpieczeństwu, mediom czy ochronie zdrowia.

dk/ml/bas/ polsatnews.pl, PAP; Zdj. główne: PAP/Darek Delmanowicz
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie