Nowy sondaż CBOS. Duda oceniany pozytywnie. Spadek zadowolenia z pracy Sejmu

Polska
Nowy sondaż CBOS. Duda oceniany pozytywnie. Spadek zadowolenia z pracy Sejmu
PAP/Wojciech Olkuśnik

61 proc. ankietowanych dobrze ocenia pracę prezydenta Andrzeja Dudy, źle - 30 proc. - wynika z sierpniowego sondażu CBOS. O działalności Sejmu pozytywnie mówi 37 proc., źle - 46 proc.; pracę Senatu dobrze ocenia 34 proc. ankietowanych, źle - 40 proc.

Działalność prezydenta dobrze oceniło 61 proc. - o 3 punkty proc. więcej niż w sondażu z lipca. Natomiast źle działania Andrzeja Dudy oceniło 30 proc. - o 1 punkt proc. mniej niż poprzednio.

 

CBOS zauważa, że pozytywnie o działalności głowy państwa wypowiadają się zwolennicy PiS, osoby o poglądach prawicowych i najbardziej zaangażowane w praktyki religijne. Natomiast negatywne opinie o działalności głowy państwa przeważają w elektoracie Lewicy i Koalicji Obywatelskiej, wśród ankietowanych o poglądach lewicowych, nieuczestniczących w praktykach religijnych, mieszkańców największych miast oraz najlepiej wykształconych.

 

Niezadowoleni z pracy Sejmu stanowią 46 proc. 

 

CBOS zauważa, że notowania parlamentu w sierpniu są lepsze, niż w lipcu, a w przypadku Sejmu są najlepsze od lutego 2008 r. Pozytywnie pracę posłów oceniło w sierpniu 37 proc. - w porównaniu z ubiegłym miesiącem to wzrost o 5 punktów proc. Natomiast niezadowoleni z pracy Sejmu stanowią 46 proc. (spadek o 3 punkty proc.).

 

CBOS wskazuje, że pozytywne opinie o pracy posłów przeważają nad negatywnymi przede wszystkim wśród respondentów zamierzających w najbliższych wyborach głosować na PiS, a także osób o prawicowych poglądach politycznych, najbardziej zaangażowanych w praktyki religijne, zwłaszcza wśród uczestniczących w nich kilka razy w tygodniu, wśród badanych w wieku 55–64 lata, mieszkańców wsi, respondentów deklarujących wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe oraz uzyskujących niskie dochody.

 

Ocena działalności kościoła

 

Z kolei głosy krytyki są zauważalnie częstsze niż przeciętnie wśród wyborców pozostałych uwzględnionych w analizie komitetów, szczególnie SLD i KO. Wyróżniają się pod tym względem ponadto ankietowani o lewicowych i – w mniejszym stopniu – centrowych poglądach politycznych, nieuczestniczący w praktykach religijnych lub robiący to sporadycznie, najlepiej wykształceni, mieszkający w dużych miastach, uzyskujący wysokie dochody, niezadowoleni ze swojej sytuacji materialnej oraz mający od 25 do 34 lat.

 

Według sondażu, działalność Senatu dobrze ocenia 34 proc. respondentów - to o 2 punkty proc. więcej niż w lipcu, a krytykuje ją 40 proc. - mniej o 2 punkty proc. niż w poprzednim sondażu.

 

CBOS poprosił też o ocenę działalności Kościoła rzymskokatolickiego. Jak podkreślił od lipca zwiększył się odsetek badanych, którzy pozytywnie oceniają jego działalność i w sierpniu wynosi on 52 proc. (wzrost o 4 punkty proc.). Natomiast skala niezadowolenia z funkcjonowania tej instytucji pozostała w zasadzie niezmieniona i wynosi 37 proc. 

 

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 22-29 sierpnia metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo na liczącej 1029 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie