Nieoficjalnie: UE przedłuża sankcje za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy

Świat
Nieoficjalnie: UE przedłuża sankcje za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy
Wikimedia Commons/Иван Сусанин/CC BY SA 3.0

Unijni ambasadorowie zgodzili się w środę na przedłużenie sankcji wobec 170 osób i 44 podmiotów ze względu na działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy - dowiedziała się PAP ze źródeł dyplomatycznych.

Zgoda, jaką wstępnie wyrazili stali przedstawiciele państw członkowskich przy UE, dotyczy przedłużenia restrykcji o kolejne sześć miesięcy. Formalna decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta przez Radę UE w przyszłym tygodniu.

 

- Nie było dyskusji. Decyzja zostanie podjęta w procedurze pisemnej, nie spodziewamy się, żeby któryś z krajów miał zastrzeżenia - powiedziało PAP źródło w Brukseli.

 

Obecnie sankcje w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów, wprowadzone w związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie, obejmują 170 osób: rosyjskich polityków i wojskowych oraz ukraińskich separatystów, odpowiedzialnych za podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Jest wśród nich kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina. Zamrożenie aktywów dotyczy 44 firm i organizacji.

 

Sankcje te obowiązują od marca 2014 r. Poprzednim razem zostały przedłużone w marcu 2019 r. – do 15 września 2019 r.

 

Dodatkowo w marcu w odpowiedzi na eskalację napięć w Cieśninie Kerczeńskiej i na Morzu Azowskim oraz na naruszenie przez Rosję prawa międzynarodowego UE objęła sankcjami ośmiu rosyjskich urzędników (formalnie jest to inna decyzja).

 

Z powodu kryzysu ukraińskiego obowiązują też inne unijne środki, m.in. sankcje gospodarcze wobec konkretnych sektorów rosyjskiej gospodarki oraz sankcje za nielegalną aneksję Krymu i Sewastopola, ograniczone do tych terytoriów.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie