Nieoficjalnie: KE chce podnieść sprawę praworządności w Polsce na Radzie ds. Ogólnych

Świat
Nieoficjalnie: KE chce podnieść sprawę praworządności w Polsce na Radzie ds. Ogólnych
Wikimedia Commons/JLogan/CC BY SA 3.0

Komisja Europejska chce podnieść sprawę praworządności w Polsce na spotkaniu Rady UE ds. Ogólnych 16 września - poinformowało PAP unijne źródło dyplomatyczne. - Będzie to jednak punkt informacyjny, który nie przewiduje dyskusji - dodało.

- Komisja Europejska zasygnalizowała nieoficjalnie, że chce poruszyć kwestie praworządności w Polsce 16 września na spotkaniu ministrów na Radzie ds. Ogólnych. Ma to zostać przedstawione w ostatniej części spotkania, określanej jako tzw. sprawy różne. Nie będzie to osobny punkt na posiedzeniu ani wysłuchanie. Nie przewidziano dyskusji - powiedziało PAP unijne źródło dyplomatyczne.

 

Głównym tematem Węgry

 

Głównym tematem spotkania ministrów ds. europejskich 16 września ma być wysłuchanie Węgier w ramach procedury art. 7 unijnego traktatu. Będzie to pierwsze wysłuchanie tego kraju w ramach procedury. Wcześniej na spotkaniach na Radzie UE ds. Ogólnych odbyły się wysłuchania Polski w ramach tej samej procedury.

 

W trakcie wrześniowego spotkania ministrów ma być przeprowadzona także ogólna dyskusja o praworządności w Unii Europejskiej. - Będzie to dyskusja orientacyjna o mechanizmach ochrony praworządności. Nie należy się jednak spodziewać konkretów - wskazało źródło.

 

Art. 7 mówi o tym, że na uzasadniony wniosek jednej trzeciej państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej Rada UE może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez kraj członkowski wartości unijnych. Decyzja w tej sprawie, która jest podejmowana przez kraje większością czterech piątych, nie wiąże się jeszcze z sankcjami, ale jest krokiem na drodze do nich. Same sankcje wymagają jednomyślności.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie