Na polskie drogi wyjeżdżają auta bez kierowców

Moto
Na polskie drogi wyjeżdżają auta bez kierowców
gdansk.pl/ Jerzy Pinkas
Ten autonomiczny bus zmieści 12 osób (włącznie z operatorem). Będzie kursował w Gdańsku na ul. Karwieńskiej, która prowadzi do ZOO

W najbliższych dniach w Gdańsku pojawi się pierwszy w naszym kraju autonomiczny bus, a na autostradzie A4 ruszą testy takiego innowacyjnego pojazdu - pisze środowa "Rzeczpospolita". To początek rewolucji - wskazuje gazeta.

Jak podaje gazeta, "w piątek w Gdańsku ruszy minibus bez kierowcy, który przez miesiąc ma testowo wozić pasażerów odwiedzających oliwskie zoo. Do podobnych testów przymierzają się kolejne miasta, m.in. Jaworzno i Rzeszów"

 

"W przyszłym tygodniu na autostradzie A4, na odcinku między Krakowem a Tarnowem, ruszą pierwsze w Polsce testy autonomicznego samochodu. Pojazd ma się poruszać w normalnym ruchu drogowym i będzie sterowany przez sztuczną inteligencję, a przez człowieka jedynie nadzorowany" - czytamy w środowym wydaniu.

 

Według dziennika "za projektem stoi amerykańska firma Aptiv – w jej krakowskim centrum badawczym nad autonomicznymi technologiami pracuje 2 tys. inżynierów". "To początek technologicznej rewolucji na polskich drogach" - pisze "Rzeczpospolita".

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie