Hongkong: władze podjęły decyzję, która może zakończyć wielomiesięczne protesty

Świat
Hongkong: władze podjęły decyzję, która może zakończyć wielomiesięczne protesty
PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Szefowa władz Hongkongu Carrie Lam powiedziała w środę stronnikom, że wycofa kontrowersyjny projekt zmian prawa ekstradycyjnego, co jest jednym z postulatów trwających w regionie protestów – podała agencja Reutera, powołując się na źródło zapoznane ze sprawą.

Lam poinformowała o tej decyzji na spotkaniu z propekińskimi posłami hongkońskiego parlamentu oraz przedstawicielami Hongkongu w parlamencie krajowym ChRL; ma ją ogłosić publiczne jeszcze w środę – przekazało wysokiej rangi źródło rządowe.


Zaproponowana, a później zawieszona przez rząd nowelizacja umożliwiłaby ekstradycję z Hongkongu do krajów i regionów, z którymi nie ma on obecnie umowy ekstradycyjnej, w tym do Chin kontynentalnych. Dotyczyłoby to rezydentów Hongkongu, jak również obywateli Chin i obcokrajowców.

 

Popierany przez Pekin projekt nowelizacji prawa ekstradycyjnego wywołał ogromne niezadowolenie społeczne w Hongkongu i był pierwotną przyczyną trwających w mieście masowych, antyrządowych protestów, które pogrążyły region w największym kryzysie politycznym od przyłączenia go do ChRL w 1997 roku.

 

Brutalne starcia 

 

W czerwcu, po pokojowym marszu z udziałem miliona osób oraz okupacji okolic parlamentu i pierwszych brutalnych starciach z policją, Lam ogłosiła bezterminowe wstrzymanie prac nad projektem. Dzień później na ulicę wyszły jednak prawie dwa miliony osób, domagając się formalnego wycofania projektu.

 

Od tamtej pory protesty trwały niemal bez przerwy i regularnie przeradzały się w brutalne starcia. Z czasem do postulatu jego wycofania dołączyło m.in. żądanie niezależnego śledztwa w sprawie demonstracji oraz demokratycznych wyborów lokalnych władz.

 

Do kolejnej eskalacji doszło w zeszły weekend, gdy niektórzy demonstranci rzucali w stronę policji koktajle Mołotowa i części kostek chodnikowych, a funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego, armatek wodnych, gumowych kul i pałek oraz oddali w niebo dwa strzały ostrzegawcze ostrą amunicją.

las/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie