Cenckiewicz przegrał z Nitrasem proces o memy. "Nie ma zgody na taką hucpę"

Polska
Cenckiewicz przegrał z Nitrasem proces o memy. "Nie ma zgody na taką hucpę"
Polsat News

"Przegrałem" - poinformował na Twitterze historyk Sławomir Cenckiewicz, który w środę usłyszał wyrok w Sądzie Okręgowym w Szczecinie w procesie, który wytoczył mu poseł PO Sławomir Nitras. Stwierdził, że proces przegrał "w połowie", bo "sąd uznał podanie jednego memu z trzech wpisów za obraźliwe dla Nitrasa. I obniżył o połowę kwotę roszczenia". "Czekam na przeprosiny. #hejtstop" - napisał poseł.

Poseł pozwał historyka za wpisy, które ten umieścił na Twitterze w 2016 r. Memy, które opublikował Cenckiewicz miały sugerować, że Nitras popełnił przestępstwo podczas wykonywania mandatu posła.


W sierpniu 2018 r. Sąd Okręgowy w Szczecinie wydał wyrok w trybie zaocznym. Historyk twierdził, że o wyroku dowiedział się z Twittera posła.

 


Sąd orzekł wtedy, że Cenckiewicz publikując wpisy naruszył dobra osobiste Nitrasa i zobowiązał go do umieszczenia przeprosin i wpłaty 10 tys. zł na rzecz Fundacji Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych oraz 3,5 tys. zł na rzecz powoda tytułem zwrotu kosztów procesu.

 

 

Przeprosiny i 5 tys. zł na hospicjum


Cenckiewicz odwołał się od tego wyroku. W środę zapadł kolejny.

 

Sąd zdecydował, że Sławomir Cenckiewicz ma opublikować oświadczenie o treści: "W informacjach publikowanych przeze mnie na portalu Twitter zawarłem nieprawdziwe insynuacje dotyczące posła Sławomira Nitrasa, jakoby dopuścił się w trakcie pełnienia swoich obowiązków przestępstwa. Moje wpisy zawierają nieprawdziwe i naruszające dobra osobiste Sławomira Nitrasa sugestie, w związku z czym za swoje publikacje przepraszam". Cenckiewicz ma nie usuwać oświadczenia przez sześć miesięcy od dnia uprawomocnienia się wyroku.

 

Ma również wpłacić 5 tys. zł na rzecz Fundacji Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych.

 

 

 

 

 

"Uważajcie na wpisy i podawanie memów"


"Przegrałem" - poinformował początkowo Cenckiewicz na Twitterze. W kolejnym wpisie dodał: "Przegrałem w połowie - sąd uznał podanie 1 memu z trzech wpisów za obraźliwe dla Nitrasa. I obniżył o połowę kwotę roszczenia. Uważajcie na wpisy i podawanie memów! Będzie apelacja! Nie ma zgody na taką hucpę!".

 

 

 

"Wygrałem proces z panem Cenckiewiczem. Czekam na przeprosiny. A Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych na wpłatę. #hejtstop" - napisał na Twitterze Nitras.

 

 

Sławomir Cenckiewicz to historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych, publicysta. Od 2016 dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego i członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

 

 

prz/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie