170 mln dolarów grzywny dla YouTube'a za naruszenia prywatności dzieci

Biznes
170 mln dolarów grzywny dla YouTube'a za naruszenia prywatności dzieci
Wikimedia Commons/SCBY/CC BY SA 4.0

Należący do Google'a serwis YouTube został ukarany grzywną170 milionów USD w postępowaniu amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu (FTC), która badała zarzuty o gromadzenie przez serwis danych osobowych dzieci bez zgody ich rodziców - podała w środę agencja Associated Press.

Jak wcześniej pisały media, FTC jeszcze w lipcu br. zakończyła postępowanie ws. możliwego naruszenia przez koncern amerykańskiej ustawy o ochronie danych osobowych najmłodszych w sieci - Children's Online Privacy Act (COPPA).

 

Przetwarzanie danych dzieci

 

Komisja sprawdzała YouTube'a pod kątem sposobu przetwarzania danych dzieci poniżej 13 roku życia i naruszeń wymogu uzyskania ważnej zgody opiekunów prawnych. Skargę na serwis złożyły organizacje pozarządowe działające na rzecz prywatności w internecie; m.in. Center for Digital Democracy. Aktywiści podkreślali, że Google czerpie zyski z profilowania reklam z wykorzystaniem gromadzonych danych.

 

FTC nałożyła na Google karę w wysokości 136 milionów dolarów; dodatkowo koncern ma zapłacić 34 miliony dolarów na rzecz stanu Nowy Jork, gdzie wystosowano wobec niego podobne zarzuty.

 

Karę musi jeszcze zatwierdzić sąd federalny w Waszyngtonie.

 

Jak oświadczył szef FTC Joe Simons, YouTube "reklamował swoją popularność wśród dzieci potencjalnym klientom korporacyjnym". Simons zaznaczył, że jednocześnie firma nie przyznaje, że część treści znajdujących się na platformie skierowana jest do dzieci. "Nie ma usprawiedliwienia dla łamania prawa przez YouTube" - dodał.

 

Pzedstawiciele YouTube'a twierdzą, że serwis przeznaczony jest dla osób powyżej 13 roku życia, chociaż młodsze dzieci często oglądają filmy na tej stronie, a wiele popularnych kanałów na YouTube zawiera bajki lub piosenki dla dzieci.

 

Najwyższa kara wystawiona w oparciu o te przepisy

 

Według mediów orzeczone przez FTC 170 mln USD to najwyższa do tej pory grzywna ogłoszona w oparciu o przepisy COPPA. Poprzednia rekordowa kara z tego tytułu wynosiła 5,7 mln dolarów i została nałożona w lutym 2019 r. na aplikację TikTok, która przez trzy lata - jeszcze jako Musical.ly - nie wymagała od użytkowników podania wieku.

 

Grzywna jest też największą jaką dotąd FTC zastosowała wobec Google'a, chociaż jest niewielka w porównaniu do 5 miliardów dolarów kary, którą komisja nałożyła w tym roku na Facebooka za naruszenia prywatności - pisze AP.

 

Po wzceśniejszych doniesieniach o tym, ze kara dla Google'a od FTC może wynieść 150-200 mln USD, organizacje pozarządowe uznały tę kwotę za "żałośnie niską", jeśli wziąć pod uwagę "naturę naruszenia, wysokość zysków Google'a ze złamania prawa, a także rozmiary i przychody koncernu". Jak mówiła wicedyrektor Center for Digital Democracy Katharina Kopp taka kara "w praktyce nagradza Google za masowe, nielegalne gromadzenie danych".

 

W sierpniu w USA rozpoczęła działalność adresowana do najmłodszych platforma YouTubeKids, która ma "zapewnić dzieciom bezpieczniejsze środowisko do rozwijania swoich zainteresowań, a rodzicom - narzędzia pozwalające sprofilować doświadczenie podopiecznych". Serwis pozwala opiekunom na wybór jednej z trzech grup wiekowych dla wyświetlanych treści (przedszkolnej, 5-7 lat lub 8-12 lat). 

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie