"Nie stoimy na drodze żadnego marszu". Terytorialsi odpowiadają ws. Marszu Równości

Polska
"Nie stoimy na drodze żadnego marszu". Terytorialsi odpowiadają ws. Marszu Równości
Zdjęcie ilustracyjne/media.terytorialsi.wp.mil.pl

Złożyliśmy wniosek o możliwość przeprowadzenia przysięgi na Placu Zamkowym. Do tej pory nie uzyskaliśmy odpowiedzi, czekamy na decyzję władz - poinformowały Wojska Obrony Terytorialnej na Twitterze. Chodzi o przysięgę żołnierską, którą Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej zaplanowała 28 września na Placu Zamkowym w Lublinie. Tego samego dnia ma się tam rozpocząć Marsz Równości.

W twitterowym wpisie załączono pismo, w którym zwrócono się z prośbą o wyrażenie zgodny na wykorzystanie Placu Zamkowego oraz Błoni przy Zamku, a także odcinka ulicy Podwale w dniu 28 września. Dowódca płk Tadeusz Nastarowicz wskazał, że WOT chce, by czasowo wyłączono z ruchu odcinek ulicy Podwale na czas przemarszu oraz zamknięto wjazd na Plac Zamkowy.

 

Jak podano, szczegóły dotyczące wyłączenia powyższego odcinka drogi zostaną ustalone podczas rekonesansu do uroczyści, którego termin zostanie określony w późniejszym czasie. Pismo datowane jest na 20 sierpnia. 

 

 

28 września przez Lublin ma przejść po raz drugi Marsz Równości, o czym w czwartek poinformował organizator marszu Bartosz Staszewski z zarządu stowarzyszenia Marsz Równości w Lublinie. Pochód ma wyruszyć z placu Zamkowego, przejść ulicami: Walecznych, Unicką, Jaczewskiego, Prusa, 3 Maja, Krakowskim Przedmieściem, a zakończyć się na placu Teatralnym. Według organizatora ma w nim wziąć udział od 2 do 3 tys. osób. Trasa ma być dłuższa niż w ubiegłym roku.

 

Staszewski napisał w niedzielę na Facebooku, że "Terytorialsi stanęli na drodze" Marszu Równości w Lublinie. "Zarejestrowane oficjalnie dzień po ogłoszeniu przez nas daty marszu wydarzenie @terytorialsi stało się przeszkodą, która uniemożliwia przeprowadzenie Marszu Równości w Lublinie w obecnym kształcie" - napisał. 

 

"Byliśmy pierwsi"

 

"Byliśmy pierwsi i marsz ruszy chociażby postawiono na naszej drodze Wojsko Polskie" - dodał. 

 

Oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej kpt. Damian Stanula poinformował w niedzielę, że dowódca Brygady wystąpił 20 sierpnia 2019 r. do Urzędu Miasta Lublin z wnioskiem o "wyrażenie zgody na wykorzystanie przestrzeni publicznej Placu Zamkowego oraz Błoni przy Zamku w dniu 28 września 2019 r.". 

"Oczekujemy na odpowiedź w tej sprawie. Nadmieniam, że przysięgi żołnierskie w miastach są tradycją WOT, wydarzenia te są bardzo dobrze odbierane przez społeczności i żołnierzy" - napisał w komunikacie Stanula.

 

Pierwszy Marsz Równości przeszedł ulicami Lublina 13 października ub. roku. Wzięło w nim udział około 1,5 tys. osób. Pochód usiłowali blokować jego przeciwnicy, wielu zachowywało się agresywnie. Interweniowała policja. Kilkadziesiąt osób spośród blokujących usłyszało zarzuty dotyczące m.in. czynnej napaści na policjanta, naruszenia nietykalności cielesnej, udziału w bójce, udziału w zbiegowisku publicznym, rozboju.

msl/luq/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie