Macron rozmawiał telefonicznie z prezydentem Iranu, wzywał do powściągliwości

Świat
Macron rozmawiał telefonicznie z prezydentem Iranu, wzywał do powściągliwości
PAP/EPA/YOAN VALAT / POOL

Prezydent Francji Emmanuel Macron przeprowadził w sobotę rozmowę telefoniczną z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim, podczas której wzywał stronę irańską do wykazania powściągliwości i powstrzymania się od pochopnych posunięć wobec narastających napięć w regionie.

Według komunikatu biura prasowego francuskiego prezydenta, Macron apelował o przestrzeganie przez Iran porozumienia nuklearnego z Zachodem z 2015 r., które przewiduje rezygnację Iranu z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie zachodnch sankcji. Prezydent USA Donald Trump wycofał jednostronie Stany Zjednoczone z tego układu.

 

Nie doszło do spotkania Trump-Zarif

 

Na niedawnym szczycie grupy G7 w Biarritz Macron próbował bezskutecznie doprowadzić do spotkania Trumpa z szefem dyplomacji Iranu Mohammadem Dżawadem Zarifem.

 

Macron zaapelował też do strony irańskiej o podjęcie "niezbędnych posunięć", aby nakłonić strony zaangażowane w walki w Jemenie o podjęcie negocjacji.

 

Wezwał też Iran o wykazanie "najwyższej powściągliwości w Libanie gdzie doszło do bezprecedensowego wzrostu napięcia.

 

W ostatnich tygodniach znacznie zaostrzyła się konfrontacja między Iranem i Izraelem wokół Libanu do poziomu, w którym - jak zauważają obserwatorzy - grozi przekształceniem się w otwarty konflikt zbrojny.

las/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze