Zakaz budowy zamków z piasku na plażach koło Wenecji

Świat
Zakaz budowy zamków z piasku na plażach koło Wenecji
Flickr/Dmytrok/CC BY-ND 2.0

Zakaz budowy zamków z piasku nad brzegiem morza wprowadziły władze miejscowości Cavallino koło Wenecji. Gdy decyzja wywołała protesty i zdumienie, zapewniono, że przepisy te będą stosowane ze "zdrowym rozsądkiem".

Najpopularniejszej wśród najmłodszych zabawy nad brzegiem morza zabroniono z powodów bezpieczeństwa. Chodzi o to - wyjaśniły władze miasteczka, gdzie znajdują się masowo odwiedzane przez turystów plaże nad Adriatykiem - by nie utrudniać akcji ratunkowych na wybrzeżu.

 

Z tego powodu, jak głosi rozporządzenie przytoczone przez dziennik "La Stampa", zakaz dotyczy "wszelkiej aktywności oraz zachowań, które ograniczają bądź uniemożliwiają tranzyt osób i środków transportu służb ratunkowych wzdłuż plaży, a także od linii brzegowej do morza i z powrotem".

 

Przepis oburzył rodziców

 

Włoska gazeta podkreśliła, że przepis ten wręcz "rozwścieczył" rodziców i dziadków, którzy protestują przeciwko temu, że najmłodsi zostali pozbawieni możliwości kopania dołów, fos i wznoszenia budowli z piasku.

 

- Lepiej przenieść się do innej miejscowości nadmorskiej, jeśli nie mogę pozwolić moim wnukom na taką zabawę - powiedział jeden z włoskich turystów.

 

Dziennik relacjonuje, że nastroje stara się uspokoić burmistrz Cavallino Roberta Nesto tłumacząc: „Rozporządzenie wydane przez lokalną administrację zawiera normy krajowe i regionalne, ale musi być stosowane ze zdrowym rozsądkiem”.

 

Kapitanat miejscowego portu, wyznaczony do egzekwowania nowych przepisów, zapewnia, że zostały one wprowadzone przede wszystkim dlatego, że wielu plażowiczów ustawia leżaki i parasole prawie w wodzie.

 

Prasa przypomina, że podobne ograniczenia dotyczące zabawy łopatką i wiaderkiem nad morzem wprowadziło także kilka innych miejscowości we Włoszech; na przykład po to, by plażowicze nie wpadali do dołów podczas spacerów wzdłuż brzegu.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie