Sędzia Zabłocki zostaje w Sądzie Najwyższym. "Cofam wniosek o przejście w stan spoczynku"

Polska
Sędzia Zabłocki zostaje w Sądzie Najwyższym. "Cofam wniosek o przejście w stan spoczynku"
Polsat News

Prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego sędzia Stanisław Zabłocki złożył w piątek oświadczenie o cofnięciu wniosku o przejście w stan spoczynku z dniem 31 sierpnia br. I prezes SN Małgorzata Gersdorf wyraziła na to zgodę - poinformował zespół prasowy SN.

"Mając na uwadze aktualną sytuację w SN związaną z podjęciem przez nową Krajową Radę Sądownictwa 29 sierpnia decyzji o odroczeniu rozpoznawania zgłoszeń kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie w Izbie Karnej i po rozważeniu prośby Szanownej Pani Profesor oraz Koleżanek i Kolegów - sędziów Izby Karnej SN, a przede wszystkim ważąc istotne interesy instytucji, w której pracuję od blisko 30 lat, cofam złożony na Pani ręce wniosek o przejście w stan spoczynku z dniem 31 sierpnia 2019 r." - napisał Zabłocki w piśmie do Gersdorf zamieszczonym na stronie SN.

 

W lutym br. prezes Zabłocki informował, że przechodzi w stan spoczynku 20 lutego. Jako motyw swej decyzji podał wejście w życie zmian w regulaminie SN. Wskazywał, że zmiany w regulaminie SN wprowadzone rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy z 11 lutego tego roku "nieuchronnie prowadzić będą do głębokiej destrukcji pracy Izby Karnej, chaosu i narastania zaległości", a "respektowanie wprowadzonych regulacji oznacza konieczność wyznaczania terminów sesji osobom, których status poddany został wyjaśnieniu w trybie procesowym, między innymi przed Trybunałem Sprawiedliwości UE".

 

"Nie chciał działać wbrew swemu sumieniu"

 

"Prezes Zabłocki podkreślił, że respektowanie wprowadzonych regulacji oznacza konieczność wyznaczania terminów sesji osobom, których status poddany został wyjaśnieniu w trybie procesowym, między innymi przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Nie chcąc działać wbrew swemu sumieniu uznał, że w tej sytuacji powinien przejść w stan spoczynku" - tłumaczył w komunikacie rzecznik SN Michał Laskowski.

 

Wówczas prezes Gersdorf zdecydowała, aby jako datę przejścia w stan spoczynku sędziego Zabłockiego wskazać dzień 31 sierpnia br.

 

W swym piątkowym piśmie prezes Zabłocki zastrzegł, że jeśli sprawowanie funkcji prezesa miałoby się łączyć z kwestiami, które były powodem jego lutowego wniosku o przejście w stan spoczynku, to ponowi swój wniosek o stan spoczynku.

 

Gersdorf zwracała uwagę na postępowanie przed TSUE

 

W czwartek KRS odroczyła rozpatrywanie kandydatur na sędziów zgłoszonych w ramach ogłoszonego przed rokiem naboru do trzech izb SN, w tym Izby karnej. Kandydaturami Rada najwcześniej zajmie się w październiku. - Chodzi tutaj o konkurs do najwyższej instancji sądowej, więc wymaga to rozwagi, namysłu i spokoju, tymczasem atmosfera, która się zrobiła w związku z tą tzw. aferą hejterską, oraz okres przedwyborczy i przypisywanie całej sprawie charakteru politycznego stworzyło atmosferę, która zdaniem części Rady przemawiała za tym, aby ten konkurs odłożyć - mówił przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur.

 

Z apelem o wstrzymanie procedury naboru zwróciła się we wtorek do KRS prezes Gersdorf. Wskazywała m.in. na toczące się przed Trybunałem Sprawiedliwości UE postępowania w sprawach pytań prejudycjalnych, odnoszących się m.in. do tego, czy po przeprowadzonych w Polsce reformach KRS jest w stanie stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, a utworzona od podstaw Izba Dyscyplinarna SN jest sądem niezależnym i niezawisłym.

 

- Argumentacja przytoczona w tym piśmie, którą poddaliśmy analizie, nie daje podstaw do wstrzymania tej procedury - mówił w środę przewodniczący Mazur.

zdr/ PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze