Naimski: w ciągu 20 lat chcemy zbudować sześć reaktorów jądrowych dla energetyki.

Biznes
Naimski: w ciągu 20 lat chcemy zbudować sześć reaktorów jądrowych dla energetyki.
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay/WikimediaImages

- Jest w Polsce miejsce i konieczność budowy elektrowni atomowych. W ciągu 20 lat chcemy zbudować sześć reaktorów jądrowych dla energetyki - poinformował w piątek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Jak zaznaczył w piątek Naimski, Polska realizuje strategię odejścia od monopolu rosyjskiego w dostawach - przede wszystkim - gazu ziemnego.


Dodał, że jesteśmy na bardzo dobrej drodze, by w okresie 2-3 lat problem bezpiecznych dostaw gazu był załatwiony.

 

- Od Amerykanów chcemy bezpieczeństwa i stabilności, oni nam to gwarantują - wskazał.

 

- Ze Stanami Zjednoczonymi rozmawiamy nie tylko o dostawach skroplonego gazu i nowych technologiach węglowych, ale też o technologiach nuklearnych - powiedział Naimski. Dodał, że sobotę odbędzie się drugie spotkanie w ramach dialogu strategicznego z USA.

 

- Rozmawiać będziemy nie tylko o dostawach skroplonego gazu i cyberbezpieczeństwie, ale także o technologiach nuklearnych - zaznaczył.

 

- Nasz projekt strategiczny, który jest zawarty w strategii polityki energetycznej zakłada budowę w ciągu 20 lat sześciu reaktorów jądrowych dla energetyki - dodał.

 

"Rozsądek i interes państwa nakazuje, aby zrealizować program nuklearny"

 

Jak zaznaczył Naimski - wiemy czego chcemy, a chcemy takiego partnera, który będzie uczestniczył kapitałowo w naszym projekcie na poziomie 49 proc..

 

Dodał, że - będzie to porozumienie na 20 lat realizowania inwestycji i na następne, czyli czas funkcjonowania tych elektrowni. Dodał jednocześnie, że rozmowy z amerykańskimi partnerami trwają, ale "za wcześnie na konkluzje".

 

Według ministra - rozsądek i interes państwa nakazuje, aby zrealizować program nuklearny, a przeszkody są po to, aby je pokonywać. Wskazał, że w Polsce jest miejsce i wręcz konieczność budowy elektrowni atomowych.

 

- Decydują przede wszystkim względy bezpieczeństwa - podkreślił.

 

Wyjaśnił, że - jako podstawę musimy mieć dodatkową energię nuklearną, szczególnie, jeśli chcemy w Polsce utrzymać węgiel, jako źródło i surowiec do produkcji prądu elektrycznego w długiej perspektywie.

 

- Żeby to było możliwe, musimy mieć również dużo energii elektrycznej wyprodukowanej bez emisji dwutlenku węgla, żeby średnio spełnić europejskie standardy w 2040 roku - zaznaczył.

 

"Budowa zróżnicowanych źródeł energii w Polsce była polityką antyrosyjską"

 

Wskazał, że w Polsce są rozwijane źródła energii odnawialnej (OZE), ale jak podkreślił, wzorem Wielkiej Brytanii, OZE powinny współdziałać z energetyką jądrową.

 

Na pytanie, czy Polska prowadzi doktrynalną politykę antyrosyjską, Naimski stwierdził: - Nie sądzę, aby budowa zróżnicowanych źródeł energii w Polsce była polityką antyrosyjską.

 

Dodał, że to nasza własna strategia.

 

- Budujemy Baltic Pipe, który jest jednym z elementów uniezależniania energetycznego Polski od rosyjskiego gazu - powiedział.

dc/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze