Dworczyk: most pontonowy zostanie spięty we wtorek. Robimy wszystko, żeby zakończyć zrzut ścieków

Polska
Dworczyk: most pontonowy zostanie spięty we wtorek. Robimy wszystko, żeby zakończyć zrzut ścieków
PAP/Wojciech Olkuśnik

Most pontonowy przez Wisłę zostanie spięty we wtorek - zapowiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk. Na przeprawie ma zostać zamontowany tymczasowy system przesyłający ścieki do oczyszczalni "Czajka". Robimy wszystko, żeby jak najszybciej zakończyć zrzut ścieków bezpośrednio do Wisły - zapewnił.

Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zadeklarował, że system do "Czajki" zostanie zamontowany po tygodniu od położenia przeprawy pontonowej na Wiśle.

 

- We wtorek zostanie spięty most i rozpocznie się budowa tej części idącej przez Wisłę. Nie chcemy składać deklaracji ostatecznie, kiedy zacznie się tłoczenie ścieków do oczyszczalni "Czajka" - zapowiedział Dworczyk na konferencji prasowej.

 

Jak zapewnił, wszystkie służby działają sprawnie.

 

"Będzie budowany most, a równolegle Wody Polskie przygotowują budowę rurociągu"

 

- Robimy wszystko, żeby jak najszybciej zakończyć zrzut ścieków bezpośrednio do Wisły - powiedział.

 

Wyjaśnił, że wszystkie potrzebne prace prowadzone są równolegle.

 

- Z jednej strony są właśnie przemieszczenia z trzech garnizonów sprzętu wojskowego do budowy most. Będzie budowany most, a równolegle Wody Polskie przygotowują budowę rurociągu - podkreślił.

 

Minister zaznaczył również, że rząd pozytywnie ocenia współpracę z miastem.

 

W sobotę będą trwały rozmowy z dostawcami rurociągów oraz pomp

 

- Miasto udostępnia nam możliwość wpięcia się do rury ze ściekami i udostępni prąd do zasilania pomp - wskazał.

 

Obecny na konferencji zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą poinformował ponadto, że w sobotę będą trwały rozmowy z dostawcami rurociągów oraz pomp wysokowydajnych do budowy tego kolektora.

 

Jak mówił, szukane są optymalne rozwiązania, dlatego brane są pod uwagę bardzo doświadczone firmy, które na co dzień mają do czynienia z wysokowydajnymi pompami.

 

- Rozmawialiśmy z Ministerstwem Energetyki, z kopalniami, które mają duże doświadczenie w tym zakresie, z Orlenem - powiedział zastępca prezesa Wód Polskich.

 

- Wiem, że takie oferty są i jutro będziemy rozmawiać z tymi podmiotami, tak, żeby wybrać optymalne rozwiązanie, które spowoduje że będziemy mogli te ścieki tym bypassem, czyli tym rurociągiem rezerwowym przesyłać do momentu, kiedy zasadnicza awaria rurociągu zostanie usunięta - stwierdził.

 

"Zabezpieczymy nie tylko Warszawę, ale całą Polskę na północ od Warszawy"

 

Anna Moskwa, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, zapewniła ponadto, że jest to - rozwiązanie bezpieczne i w ciągu kilku dni zatrzymamy spływ ścieków do Wisły.

 

- Tym samym zabezpieczymy nie tylko Warszawę, ale całą Polskę na północ od Warszawy - oceniła.

 

We wtorek rano doszło do awarii jednego z kolektorów, przesyłającego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Nieczystości skierowano wówczas do drugiego kolektora, który jednak w środę także przestał funkcjonować. Wskutek awarii zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły - do rzeki trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie