Spłacanie rat zawieszone na czas procesu. Przełomowa decyzja sądu

Biznes
Spłacanie rat zawieszone na czas procesu. Przełomowa decyzja sądu
Polsat News

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że skoro istnieje duża szansa, że kredytobiorca wygra sprawę, nie ma potrzeby, by w trakcie jej rozpatrywania płacił co miesiąc bankowi - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

- Stołeczny sąd wydał zabezpieczenie. Nie przesądza ono o wyniku postępowania. Eksperci i przedstawiciele sektora bankowego jednak przyznają, że to przełomowe i bardzo korzystne dla konsumentów orzeczenie - czytamy w artykule.

 

Pozew frankowiczów

 

Według "DGP", sprawa dotyczy Getin Noble Banku. Decyzja stołecznego sądu nie przesądza jeszcze o wyroku - zaznaczono.

 

"Frankowicze, którzy pozwali korporację, wnieśli o udzielenie im zabezpieczenia. Przypomnieli, że przedstawiciele sektora bankowego raz za razem w mediach mówią, jaką tragedią dla banków będzie przegrywanie przez nie spraw sądowych. A skoro Getin ma wiele umów frankowych w swym portfelu - istnieje ryzyko niewypłacalności po prawomocnym rozstrzygnięciu sprawy na korzyść powodów. Sąd podzielił tę argumentację. Wskazał, że kluczowe było to, że pozwany bank znajduje się w trudnej sytuacji finansowej" - napisano.

 

Rozmawiano m.in. "o trudnościach Getinu, związanych z liczbą udzielonych kredytów"

 

"Okoliczność owa została uprawdopodobniona przez powodów załączoną do wniosku o udzielenie zabezpieczenia transkrypcją stenogramu rozmowy udziałowca pozwanego Leszka Czarneckiego z przewodniczącym Komisji Nadzoru Bankowego (pisownia oryginalna - red.) Markiem Chrzanowskim" - czytamy w uzasadnieniu orzeczenia, przytaczanym przez "DGP".

 

Jak dodano w artykule, "w bulwersującej rozmowie, która doprowadziła do odwołania szefa KNF, mężczyźni rozmawiali m.in. o trudnościach Getinu, związanych z liczbą udzielonych kredytów frankowych".

 

- Wydane uzasadnienie stanowi bardzo duże ułatwienie dla kredytobiorców i zabezpiecza ich interes ekonomicznych w przypadku potencjalnej niewypłacalności danego banku - mówi "DGP" adwokat Anna Wolna-Sroka.

dc/zdr/ PAP, Dziennik Gazeta Prawna
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie