Psycholodzy: ludzie często robiący selfie są mniej sympatyczni

Technologie
Psycholodzy: ludzie często robiący selfie są mniej sympatyczni
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Max Pixel

Psycholodzy z Washington State University przeprowadzili badania, z których wynika, że ludzie często robiący selfie m.in. czują się niepewnie i są mniej sympatyczni. Eksperyment badawczy przeprowadzono wśród studentów, którym zlecono ocenienie zdjęć selfie publikowanych w sieciach społecznościowych.

Po przeanalizowaniu zdjęć zamieszczanych przez setki osób na Instagramie czy Facebboku badacze z Washington State University  stwierdzili, że internauci umieszczający często selfie sprawiają wrażenie jakby potrzebowali aprobaty społeczeństwa.

 

Najgorsze są selfie przed lustrem


Co więcej, byli postrzegani jako mało skuteczni, niepewni siebie i mniej otwarci na nowe doświadczenia.


Prof. Chris Barry, główny autor badania, zwrócił uwagę, że jeśli na dwóch kontach w sieciach społecznościowych publikowane były podobne treści, to odczucia odwiedzających dotyczące osoby publikującej selfie były negatywne, a jeśli publikowała ona swoje portrety wykonane przez innych - pozytywne.


Najwięcej krytycznych uwag uczestników eksperymentu otrzymały selfie, na których ludzie prężą swoje umięśnione ciało przed lustrem.

 

Zanim opublikujesz następny post 

 

Z tego samego badania wynika również, że osoby pozujące do zdjęć wykonywanych przez innych postrzegane są jako bardziej pewne siebie, bardziej towarzyskie i odnoszące większe sukcesy.

 

- Warto o tym pamiętać przed opublikowaniem następnego postu na Instagramie - zauważa prof. Barry. 

grz/ polsatnews.pl, Washington State University
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie