Babisz proponuje Johnsonowi spotkanie z premierami Grupy Wyszehradzkiej

Świat
Babisz proponuje Johnsonowi spotkanie z premierami Grupy Wyszehradzkiej
PAP/EPA/NEIL HALL

Premier Czech Andrej Babisz poinformował we wtorek na Twitterze o rozmowie telefonicznej z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Babisz zaprosił go do Pragi i zaproponował spotkanie z premierami Grupy Wyszehradzkiej, którą obok Czech tworzą Słowacja, Węgry i Polska.

- Powiedział, że nasz kraj jest wspaniały, że go zna i że w ogóle nie powinniśmy mieć obaw o los naszych obywateli w Wielkiej Brytanii ani o interesy czeskich firm, jesteśmy sojusznikami – zrelacjonował rozmowę z brytyjskim politykiem Babisz.

 

Czeski premier zaprosił Johnsona do odwiedzenia Pragi.

 

- Myślę, że koledzy z Grupy Wyszehradzkiej dołączą. Zapytam ich – napisał na Twitterze. Czechy przewodniczą obecnie V4.

 

Także w sieci społecznościowej Babisz krótko zrelacjonował we wtorek inne swoje spotkanie dotyczące brexitu - z wicepremierem Irlandii, ministrem spraw zagranicznych Simonem Coveneyem. Czeski premier napisał, że odejście Wielkiej Brytanii bez umowy oznaczać będzie wielki problem dla Czech i Irlandii.

 

"Mamy nadzieję, że się ostatecznie z UK porozumiemy"

 

- Oczywiście jesteśmy na jednej łodzi i wciąż mamy nadzieję, że się ostatecznie z UK porozumiemy – napisał Babisz.

 

Agencja CTK relacjonując wpisy premiera przypomniała niedawne szacunki czeskiego Związku Przemysłu i Transportu, że tzw. twardy brexit przyniesie straty rzędu miliarda euro. Parlament przyjął ustawę, zgodnie z którą Brytyjczycy mieszkający i pracujący w Czechach będą mieli w niektórych dziedzinach do końca 2020 r. identyczne prawa, jak obywatele UE.

 

Ambasador Wielkiej Brytanii w Pradze Nick Archer określił to postępowanie mianem „szlachetnego”. Jego zdaniem identyczne zasady będą dotyczyć Czechów mieszkających i pracujących na Wyspach.

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie