Nie żyje Anna Lenartowicz. Aktorka miała 65 lat

Kultura
Nie żyje Anna Lenartowicz. Aktorka miała 65 lat
e-teatr.pl

"20 sierpnia zmarła nagle Anna Lenartowicz. Aktorka, entuzjastka i animatorka różnych przedsięwzięć artystycznych, realizowanych przez nią - także jako reżyserkę" - poinformował Instytut Teatralny. Szerszej publiczności była znana m.in. z kreacji w serialach "M jak Miłość", "Na Wspólnej" i "Plebania".

Pogrzeb odbył się 24 sierpnia w Katowicach. Z kolei msza żałobna w Warszawie odprawiona została we wtorek, 27 sierpnia, w Kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

 

Anna Lenartowicz warszawską szkołę teatralną ukończyła w 1976 roku (razem z Krzysztofem Kołbasiukiem, Wojciechem Machnickim, Markiem Obertynem, Joanną Sienkiewicz, Dorotą Stalińską, Grzegorzem Wonsem, Wojciechem Wysockim, Adamem Ferencym).

 

W latach 1976-77 była w zespole Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie, w latach 1978-82 Teatru Polskiego w Szczecinie, w latach 1982-85 Teatru Rozmaitości w Warszawie. Za rolę Lidki w "Daczy" Ireneusza Iredyńskiego w reżyserii Wandy Laskowskiej otrzymała Bursztynowy Pierścień, bardzo cenioną przez aktorów nagrodę w plebiscycie publiczności.

 

Grała w popularnych serialach "Plebania", "M jak miłość", "Na Wspólnej". Ostatnią rolę w filmie fabularnym zagrała w polsko-szwajcarskiej produkcji "Arizona w mojej głowie" w reżyserii Matthiasa Husera w 2014 roku.

 

Jako samodzielna reżyserka i producentka przygotowała bardzo wiele przedstawień dla dorosłych i dla dzieci, prezentowanych w domach kultury i salach kościelnych. W 2018 roku o marszałku Piłsudskim "Kochając Marszałka" z aktorami Teatru Podaj Dalej: Jarosławem Grudą, Aleksandrą Długosz, Mieczysławem Morańskim, Magdaleną Mroszkiewicz. W tym roku w Złotowie miała się odbyć premiera reżyserowanego przez nią spektaklu "Mister Enigma".

e-teatr.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie