Hezbollah: dron, który rozbił się w Bejrucie, zawierał materiały wybuchowe

Świat
Hezbollah: dron, który rozbił się w Bejrucie, zawierał materiały wybuchowe
PAP/EPA/NABIL MOUNZER

Dron, który rozbił się w niedzielę na południowych przedmieściach stolicy Libanu, Bejrutu, zawierał ponad pięć kilogramów materiałów wybuchowych - poinformowało w nocy z poniedziałku na wtorek w komunikacie prasowym szyickie ugrupowanie Hezbollah.

W niedzielę nad ranem na południowe przedmieścia Bejrutu spadły dwa izraelskie drony.

 

"Potwierdzamy, że celem jednego nie był lot zwiadowczy, lecz przeprowadzenie ataku bombowego" - głosi komunikat Hezbollahu.

 

Drugi dron eksplodował, powodując szkody w centrum medialnym Hezbollahu. Nie było ofiar w ludziach.

 

Prezydent Libanu Michel Aoun porównał izraelskie naloty dronów na przedmieścia Bejrutu do "wypowiedzenia wojny".

 

"To, co się stało, przypomina wypowiedzenie wojny, które pozwala nam skorzystać z naszego prawa do obrony naszej suwerenności" - napisał w poniedziałek Aoun na Twitterze - "Jesteśmy narodem szukającym pokoju, a nie wojny, i nie akceptujemy nikogo, kto grozi nam w jakikolwiek sposób".

 

"Pierwszy akt agresji" Izraela w Libanie od 2006 roku

 

Biuro prasowe libańskiego rządu poinformowało, że premier Saad Hariri w poniedziałek spotkał się z ministrami spraw wewnętrznych i obrony oraz szefem armii, aby omówić kwestie bezpieczeństwa. Hariri zamierza także rozmawiać o tej sprawie z ambasadorami pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 

W niedzielę Nasrallah oskarżył Izrael o przeprowadzenie dzień wcześniej ataku przy użyciu dwóch dronów.

 

- Mówię dziś izraelskiej armii na granicy - stójcie w pełnej gotowości. Czekajcie na nas jeden, dwa, trzy, cztery dni - zaznaczył. 

 

Atak dronów określił jako "pierwszy akt agresji" Izraela w Libanie od wojny w 2006 roku.

 

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zasugerował we wtorek Nasrallahowi, by się "uspokoił". To reakcja na słowa Nasrallaha, że jego organizacja jest gotowa odpowiedzieć na atak z użyciem izraelskich dronów na przedmieściach Bejrutu.

 

- Słyszałem, co powiedział Nasrallah. Sugeruję, by się uspokoił. Wie dobrze, że Izrael wie, jak się bronić i odpłacać swoim wrogom - oświadczył izraelski premier.

 

dc/ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie