Policjanci ze śląskiego "Archiwum X" rozwikłali zagadkę zabójstwa sprzed 19 lat

Polska
Policjanci ze śląskiego "Archiwum X" rozwikłali zagadkę zabójstwa sprzed 19 lat
Śląska policja

Policjanci z Zespołu do Spraw Przestępstw Niewykrytych Śląskiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach – tzw. Archiwum X – ustalili prawdopodobnego sprawcę zabójstwa 65-letniej kobiety w 2000 r. w Bytomiu.

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka śląskiej policji podisnpektor Aleksandra Nowara, funkcjonariusze zatrzymali podejrzanego o to 47-letniego mężczyznę, który usłyszał już zarzut zabójstwa. Sąd zdecydował o jego aresztowaniu. Grozi mu dożywocie.

 

Sekcja zwłok wykazała, że została uduszona

 

Śledczy nie podają, czy podejrzany przyznał się do zarzucanego mu czynu.

 

- Ze względu na specyfikę tej trudnej sprawy nie informujemy na razie o szczegółach – powiedziała w poniedziałek rzeczniczka katowickiej Prokuratury Okręgowej Marta Zawada-Dybek.

 

17 marca 2000 r. w Bytomiu w mieszkaniu należącym do 65-latki znaleziono leżące na ziemi ciało kobiety. Mieszkanie było splądrowane, a na twarzy i ciele kobiety były widoczne obrażenia. Sekcja zwłok wykazała, że została uduszona. Wykonane wówczas na miejscu zdarzenia czynności i prowadzone postępowanie nie pozwoliły policjantom ustalić sprawcy zbrodni. Sprawa została, więc umorzona.

 

Mężczyźnie przedstawiono zarzuty

 

Po latach zajęli się nią ponownie kryminalni ze śląskiego Archiwum X, którzy skrupulatnie przeanalizowali akta. Podjęli współpracę z policjantami z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, którzy - wykorzystując nowoczesne metody badań - ponownie poddali analizie zabezpieczony w 2000 r. materiał dowodowy. T

 

o naprowadziło policję na trop 47-letniego mieszkańca jednej z podgliwickich miejscowości. Dalsze ustalenia prowadzone przez śląskich śledczych pozwoliły na zatrzymanie mężczyzny oraz przedstawienie mu zarzutów.

 

W skład elitarnego zespołu tzw. Archiwum X wchodzą najlepsi, niezwykle doświadczeni policjanci. Ich zadaniem jest analiza spraw, które przed laty zostały umorzone, a które - przy wykorzystaniu najnowszych technik badawczych - mają teraz szansę na rozwiązanie.

las/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze