Niemcy: przewodniczący Bundestagu popiera budowę pomnika polskich ofiar II wojny światowej

Świat
Niemcy: przewodniczący Bundestagu popiera budowę pomnika polskich ofiar II wojny światowej
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble wyraził poparcie dla budowy w Berlinie pomnika polskich ofiar Niemców z czasów II wojny światowej. Za upamiętnieniem opowiada się też około 240 deputowanych.

- Taki pomnik zachęci do większego zastanowienia się nad cierpieniem Polaków pod niemiecką okupacją i narodowosocjalistycznym terrorem - oznajmił Schaeuble w rozmowie z dziennikiem "Sueddeutsche Zeitung", która ukaże się we wtorek. Jej fragmenty zostały opublikowane przez agencję dpa w poniedziałek wieczorem.

 

Mogłoby się to przyczynić do "lepszego zrozumienia punktu widzenia naszych sąsiadów na dzisiejsze wyzwania w Europie, który jest współtworzony przez tamte doświadczenia" - uważa przewodniczący Bundestagu.

 

Zdaniem Schaeublego miejsce pamięci ma "wskazywać na wspólną przyszłość obu narodów".

 

Podczas wizyty w Warszawie z okazji obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego szef niemieckiej dyplomacji także opowiedział się za "od dawna oczekiwaną inicjatywą" ku czci polskich ofiar wojny i okupacji.

 

W Bundestagu za projektem opowiada się obecnie około 240 posłów wszystkich frakcji poza deputowanymi narodowo-konserwatywnej Alternatywy dla Niemiec (AfD).

 

Florian Mausbach, emerytowany szef Federalnego Urzędu Budownictwa i Zagospodarowania Przestrzennego, który w 2017 roku wystąpił z pomysłem budowy pomnika, zaproponował dla niego konkretną lokalizację - w symbolicznym miejscu na placu Askańskim (Askanischer Platz) w centrum Berlina, nieopodal ruin zburzonego w czasie wojny dworca kolejowego.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie