Wielka Brytania chce wysłać kolejny okręt do Zatoki Perskiej

Świat
Wielka Brytania chce wysłać kolejny okręt do Zatoki Perskiej
PAP/EPA/A. CARRASCO RAGEL/ zdj.ilustracyjne
Brytyjska łódź patrolowa płynie obok irańskiego tankowca Grace 1

Wielka Brytania zdecydowała w sobotę o wysłaniu kolejnego okrętu w rejon Zatoki Perskiej do ochrony przepływających tam statków handlowych - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.

- Gdziekolwiek powiewa czerwona bandera (bandera używana przez statki brytyjskiej marynarki handlowej - red.), tam Wielka Brytania jest gotowa chronić wolnośc żeglugi - powiedział brytyjski minister obrony Ben Wallace.

 

W rejonie Zatoki Perskiej przebywają obecnie dwa brytyjskie okręty - niszczyciel HMS Duncan i fregata HMS Montrose, które w ostatnich tygodniach eskortowały w cieśninie Ormuz dziesiątki statków handlowych. Pod koniec tego roku Duncan zostanie skierowany na prace techniczne, a zastąpi go fregata HMS Kent.

 

Zwiększone napięcia między Londynem a Teheranem

 

Sobotnia decyzja Wielkiej Brytanii jest wynikiem zwiększonych napięć między Londynem a Teheranem po tym, jak 19 lipca pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero został przejęty przez irańską Gwardię Rewolucyjną na wodach międzynarodowych w rejonie cieśniny Ormuz. Strona irańska twierdzi, że tankowiec zderzył się z łodzią rybacką i nie reagował na jej wezwania o pomoc.

 

Powszechnie uważa się, że przejęcie Steny Impero było odwetem za zatrzymanie 4 lipca przez Brytyjczyków irańskiego tankowca Grace 1 u wybrzeży Gibraltaru w związku z podejrzeniami o próbę naruszenia sankcji UE nałożonych na Syrię, czemu Teheran zaprzecza.

 

Grace 1, obecnie pod nazwą Adrian Darya-1, został zwolniony przez Gibraltar 18 sierpnia. Agencja AP poinformowała w sobotę, że statek prawdopodobnie zmierza do tureckiego portu Mersin.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie