"Ukazuje się go jako istotę, która żyje wyłącznie seksem". Abp Jędraszewski o współczesnym człowieku

Polska
"Ukazuje się go jako istotę, która żyje wyłącznie seksem". Abp Jędraszewski o współczesnym człowieku
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Polsat News

- Walczy się dziś z człowiekiem wmawiając mu, że jest wolny; walczy się z jego osobową godnością, ukazując go jako istotę, która żyje tylko i wyłącznie seksem i to w najprzeróżniejszych, odbiegających od ludzkiej natury konfiguracjach - mówił w sobotę w Myślenicach abp Marek Jędraszewski.

Na myślenickim Rynku odprawiona została msza św. w 50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej. Przewodniczył jej nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.


W związku z tragiczną w skutkach burzą, która w czwartek przeszła nad Tatrami nuncjusz przekazał w imieniu papieża Franciszka wyrazy współczucia dla rodzin wszystkich ofiar i jego zapewnienie o modlitwie w intencji poszkodowanych, szczególnie dzieci. W sobotniej uroczystości uczestniczył m.in. wicepremier, minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

 

"Czas zmagań bynajmniej się nie skończył" 


Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, nawiązując do wydarzeń sprzed ponad 50 lat, przypomniał w homilii, że biskupi polscy podczas Soboru Watykańskiego II prosili papieża o ogłoszenie Maryi Matką Kościoła, a liczne koronacje obrazów Matki Bożej w Polsce w latach 60. wpisywały się w doświadczenie Kościoła, który zmagał się z ateistycznym systemem komunistycznym i "uciekał się pod szczególną opiekę Matki Bożej".


- Wydarzenie sprzed 50 lat - koronacja obrazu Matki Boskiej Myślenickiej – wpisywała się bardzo głęboko w to właśnie doświadczenie zmagań, bo wytoczono chrześcijaństwu śmiertelną walkę w myśl komunistycznego dogmatu, że religia to opium dla ludu – mówił abp Jędraszewski.


Metropolita krakowski mówił, że w czasach komunizmu odrzucono "to wszystko, co związane jest z transcendencją, z wiarą w Boga i przywiązaniem do Kościoła" i trwała walka z człowiekiem, małżeństwem i rodziną, co wyrażało się - jak wskazał hierarcha - m.in. w powszechnym dostępie do aborcji i łatwo osiągalnych rozwodach.

 

- Czas zmagań bynajmniej się nie skończył - mówił abp Jędraszewski. - Pojawiają się ideologie, które w imię wolności chcą zawładnąć naszymi sercami i umysłami. Ideologie ateistyczne, odrzucające prawdę o Bogu, który stworzył człowieka jako kobietę i mężczyznę i który stworzył ich na swój obraz – powiedział metropolita krakowski.

 

"Walczy się dzisiaj z człowiekiem wmawiając mu, że jest wolny"


Dodał, że "jeżeli odrzuca się Boga, idą za tym groźne konsekwencje odnoszące się do człowieka". - Walczy się dzisiaj z człowiekiem wmawiając mu, że jest wolny; walczy się z jego osobową godnością, ukazując go jako istotę, która żyje tylko i wyłącznie seksem i to w najprzeróżniejszych, odbiegających od ludzkiej natury konfiguracjach. Walczy się także z małżeństwem i rodziną. Zwłaszcza z małżeństwem, które traktowane jest jako przejaw walki i ucisku kobiety przez mężczyznę. Nowa forma walki klas – mówił abp Jędraszewski.


Według niego, "walczy się także z polskim narodem i jego kulturą mającą taką wspaniała tradycję". - Kulturą, która nas ocaliła jako naród i dała powód do poczucia suwerenności – mówił abp Jędraszewski. Dodał, że czas jest wyjątkowy i wyjątkowa jest odpowiedzialność za "to, co uczynimy z sobą, z narodem, z państwem, z przyszłością państwa i Kościoła w Polsce".


Burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka (PiS) przypomniał podczas uroczystości, że 19 sierpnia radni Myślenic na nadzwyczajnej sesji przyjęli uchwałę o zawierzeniu dalszych losów miasta i gminy Myślenice opiece Najświętszej Maryi Panny – Pani Myślenickiej. - Tą decyzją, jako wspólnota samorządowa wpisujemy się w głos poprzednich pokoleń – powiedział Szlachetka. Aktu zawierzenia dokonał w sobotę abp Jędraszewski.

 

Kartka pocztowa z okazji 50-lecia koronacji obrazu 


Poczta Polska z okazji 50-lecia koronacji obrazu wydała kartkę pocztową z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej. W prawym górnym rogu na znaczku jest wizerunek Matki Bożej Myślenickiej, a w części ilustracyjnej kartki fotografia przedstawiająca metropolitę krakowskiego Karola Wojtyłę podczas koronacji tego obrazu. Doszło do niej 24 sierpnia 1969 r. Mszy św. przewodniczył ówczesny metropolita poznański abp Antoni Baraniak, a korony papieskie nałożył na obraz metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła.


W 1983, gdy obchodzono 350-lecie powstania sanktuarium maryjnego w Myślenicach, doszło do włamania i kradzieży koron. Nowe zostały poświęcone przez Jana Pawła II podczas mszy św. na krakowskich Błoniach 22 czerwca 1983 r., a ponownej koronacji dokonał kard. Franciszek Macharski.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie