Burze na południu Polski - od Karkonoszy po Tatry

Polska

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia. Obejmują one cztery województwa: małopolskie, śląskie, opolskie oraz dolnośląskie. Prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowań atmosferycznych w tych rejonach wynosi 80 procent.

W województwie małopolskim ostrzeżenia wystosowano dla powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego i suskiego.

 

Zachować szczególną ostrożność powinni również mieszkańcy powiatów żywieckiego oraz cieszyńskiego (woj. śląskie).

 

Do 20:30 burze mogą wystąpić w powiatach: głubczyckim, nyskim, prudnickim (woj. opolskie) oraz ząbkowickim, kłodzkim, wałbrzyskim, kamiennogórskim, jeleniogórskim, lwóweckim, lubańskim, zgorzeleckim (woj. dolnośląskie).

 

Zalecane śledzenie sytuacji pogodowej 

 

Jak czytamy na stronie IMGW, ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia "przewidują warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia".

 

"Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej" - informuje serwis pogodowy.

 

Śmierć na Giewoncie

 

Podczas czwartkowej burzy w Tatrach zostało poszkodowanych ponad 150 turystów przebywających w okolicach Giewontu i Czerwonych Wierchów. Gwałtowne wyładowania atmosferyczne spowodowały śmierć czterech osób, w tym dwojga dzieci. Piątą ofiarą jest czeski turysta, który zginął po słowackiej stronie gór.

 

Prokuratura Rejonowa w Zakopanem wszczęła w piątek śledztwo, które jest prowadzone pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci czterech osób. Prokuratorzy będą odtwarzać przebieg zdarzenia i ustalać wszystkie jego okoliczności, prześledzą zachowania turystów i przebieg akcji ratunkowej.

ac/prz/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie