Fiodor leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Rosja wysłała swojego pierwszego humanoida

Technologie
Fiodor leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Rosja wysłała swojego pierwszego humanoida
Pixabay/ WikiImages

Rosja wysłała w czwartek po raz pierwszy w Kosmos humanoidalnego robota. Maszyna nazwana Fiodor znajduje się na pokładzie statku kosmicznego Sojuz MS-14, zmierzającego ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Rakieta nośna Sojuz-2.1а wystartowała w czwartek rano z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Statek Sojuz MS-14, który wiezie ładunek na ISS, ma przycumować do stacji w sobotę w godzinach porannych. W trakcie czwartkowego startu robot powtórzył słynne słowa Jurija Gagarina z jego lotu w Kosmos: "Pojechali!" (Jedziemy!).

 

Fiodor - a dokładniej, Skybot-F850 bądź FEDOR (Final Experimental Demonstration Object Research) - to robot zaprojektowany do zadań ratowniczych. Nie jest pierwszym humanoidem w Kosmosie. Amerykańska NASA wysłała tego rodzaju maszynę w 2011 roku, ale potem z niej zrezygnowała.

 

Roboty "nigdy nie zastąpią ludzkiej natury"

 

Krótko przed lotem Fiodora były astronauta NASA Scott Kelly, który spędził na ISS ponad rok, udzielił wywiadu rosyjskiej agencji RIA Nowosti. Tłumaczył w nim, że roboty mogą wykonywać niektóre zadania, ale "nigdy nie zastąpią ludzkiej natury".

 

Sceptycznie wypowiadał się na temat misji Fiodora szef Instytutu Polityki Kosmicznej Iwan Moisiejew.

 

- Człekokształtny robot nie jest potrzebny na ISS. Nie są mu potrzebne nogi, kosmonauci używają tylko rąk. Jest on bezużyteczny podczas operacji remontowych i rozładunkowych - powiedział ekspert dziennikowi "Kommiersant".

 

Gazeta odnotowała, że nie wymieniano zadań, jakie Fiodor miałby wykonywać na ISS. Według RIA Nowosti na stacji z Fiodorem przeprowadzone będą eksperymenty przy użyciu specjalnego kostiumu powtarzającego ruchy operatora. Fiodor ma na ISS spędzić 17 dni; 6 września Sojuz MS-14 zostanie automatycznie odłączony od stacji i rozpocznie powrót z orbity.

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie