Źródła w MSZ Syrii: przybył turecki konwój z amunicją dla rebeliantów

Świat
Źródła w MSZ Syrii: przybył turecki konwój z amunicją dla rebeliantów
Pixabay.com/ MasterTux

Turecki konwój przewożący amunicję wjechał w poniedziałek do północno-zachodniej Syrii, by pomóc rebeliantom w Chan Szejkun w prowincji Idlib - podała syryjska agencja prasowa SANA, powołując się na źródła w MSZ w Damaszku. Nazwano to "agresywnym krokiem".

"Tureckie pojazdy z amunicją (...) obrały kierunek na Chan Szejkun, by pomagać terrorystom (...), co kolejny raz potwierdza, że turecki reżim udziela poparcia grupom terrorystycznym" - oświadczyło źródło w MSZ.

 

Turcja nie komentuje sprawy

 

Jednocześnie Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informuje o syryjskich i rosyjskich nalotach, które mają uniemożliwić konwojowi kontynuowanie podróży. Według organizacji jeden bojownik ze wspieranej przez Turcję grupy, która eskortowała konwój, został zabity, a dwie osoby odniosły rany.

 

Według świadka cytowanego przez agencję Reutera turecki konwój wojskowy wjechał do prowincji Idlib w poniedziałek, ale zatrzymało go intensywne bombardowanie.

 

Na razie władze tureckie sprawy nie skomentowały.

 

Śmierć 500 cywilów

 

Syryjska armia od kwietnia prowadzi w prowincji Idlib ofensywę, której celem jest oczyszczenie tej części kraju z rebeliantów i dżihadystów. Północno-zachodnia część Idlibu wchodzi w skład ostatniego terytorium kontrolowanego przez przeciwników syryjskiego reżimu. Do sprawujących tam władzę rebelianckich ugrupowań należy m.in. HTS (dawniej Front al-Nusra) oraz milicje wspierane przez Turcję.

 

Od początku operacji syryjskie i rosyjskie wojska spowodowały śmierć ponad 500 cywilów.

 

W rezultacie wojny w Syrii, która wybuchła w 2011 roku w następstwie represji reżimu Baszara el-Asada wobec prodemokratycznych pokojowych manifestantów, życie straciło ponad 370 tys. ludzi.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie