Rachunek za wodę na... półtora miliona złotych. "To błąd ludzki"

Polska
Rachunek za wodę na... półtora miliona złotych. "To błąd ludzki"
Pixabay/jarmoluk

Małżeństwo z Jeleniej Góry (woj. dolnośląskie) dostało rachunek za wodę na kwotę blisko półtora miliona złotych. Według wyliczeń wodociągów para miała zużyć aż 100 tys. m3 wody. Okazało się, że doszło do pomyłki inkasenta.

1439799,07 zł - taką dokładnie kwotę zobaczyło na fakturze za wodę wystawionej przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji "WODNIK" małżeństwo z Jeleniej Góry. Według wyliczeń wodociągów para miała zużyć aż 100 tys. m3 wody.

 

"Chyba ich poniosło z tymi podwyżkami" - napisał na Facebooku Ignacy Dunin, dołączając do posta zdjęcie rachunku.

 

Jak się jednak okazało astronomiczna kwota to nie wynik podwyżki cen wody, a pomyłki inkasenta.

 

 

Inkasent pomylił liczniki

 

- To przykre zdarzenie, które nie powinno mieć miejsca. Pomyka wynikła na skutek błędu naszego inkasenta, który pomylił liczniki. Dane z licznika z ciepłą wodą wpisał jako dane z licznika z zimną wodą i odwrotnie - powiedział polsatnews.pl Zbigniew Rzońca, rzecznik prasowy jeleniogórskich wodociągów.

 

Poskutkowało to tym, że "w jednym przypadku nowe dane były niższe niż te sprzed miesiąca".


- System uznał, że abonent zużył tyle wody, że licznik doszedł do końca i zaczął liczenie od nowa. Stąd ta kuriozalna kwota - wyjaśnił Rzońca. 

 

Rzecznik wyjaśnił, że pomyłka została wyjaśniona, a rachunek skorygowany.

 

"Jeszcze raz go przepraszam" 

 

- Ten pan przyszedł do nas, z tego co wiem został przeproszony, jeszcze raz go przepraszam. Kwota jest tak wielka, że raczej humorystycznie trzeba by to potraktować - przekazał polsatnews.pl.

 

Według niego cała sytuacja to "błąd ludzki inkasenta", a "takie sytuacje się zdarzają". - Nikt rozsądny nie pomyślałby, że ktoś ma do zapłacenia przez miesiąc za wodę 1 mln 400 tys. złotych - dodał. 

dk/grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie