Zabraknie żywności, leków i paliwa. Wyciekły rządowe dokumenty ws. twardego brexitu

Świat
Zabraknie żywności, leków i paliwa. Wyciekły rządowe dokumenty ws. twardego brexitu
PAP/EPA/NIGEL RODDIS / POOL

"Sunday Times" opisał zbiór niejawnych rządowych dokumentów na temat przygotowań do wyjścia z UE bez umowy. Wynika z nich, że w takim przypadku Wielka Brytania będzie borykała się z brakami żywności, leków i paliwa oraz z chaosem w transporcie przez kanał La Manche. - Te dokumenty opisują najgorszy scenariusz brexitu bez umowy - zapewnił Michael Gove, odpowiada za przygotowania do brexitu.

Jak zaznaczyło "Sunday Times", zebrane dossier "stanowi najbardziej wyczerpującą ocenę przygotowania Zjednoczonego Królestwa na brexit bez umowy", a dokumenty, do których dotarła gazeta, opisują najbardziej prawdopodobne konsekwencje, a nie najgorsze scenariusze w takiej sytuacji.

 

"Zwykle nie komentujemy przecieków, lecz fakt - Yellowhammer (taki kryptonim mają przygotowania do brexitu bez umowy - przyp. red.) jest najgorszym scenariuszem; bardzo znaczące kroki zostały podjęte w ostatnich trzech tygodniach, aby przyspieszyć przygotowania do brexitu" - napisał Gove na Twitterze.

 

Zakłócenia mogą potrwać nawet trzy miesiące

 

Według opisywanego przez "Sunday Times" dokumentu, aż 85 proc. samochodów ciężarowych transportujących towary najpopularniejszymi trasami przez kanał La Manche "może nie być przygotowanych" na przywrócenie kontroli celnych we Francji, co oznacza, że zakłócenia i opóźnienia w portach mogą potrwać nawet trzy miesiące, nim przepływ samochodów zacznie się poprawiać.

 

Rząd brytyjski uważa też, że w razie brexitu bez porozumienia prawdopodobnie na granicy Irlandii i Irlandii Północnej powróci tzw. twarda granica, bo obecne plany, by uniknąć powszechnych kontroli na tej granicy, już teraz oceniane są jako nie do utrzymania na dłużej. Władze w Londynie liczą się też ze wzrostem świadczeń socjalnych.

 

Boris Johnson deklaruje, że brexit nastąpi 31 października

 

Brytyjski premier Boris Johnson, który urząd objął przed niespełna czterema tygodniami, deklaruje, że zamierza wyprowadzić kraj z UE w wyznaczonym terminie 31 października, a jeśli strona unijna nie zgodzi się na renegocjowanie warunków wyjścia, będzie to brexit bez porozumienia. Bruksela stanowczo odrzuca możliwość ponownego negocjowania porozumienia, uzgodnionego już z poprzednim rządem w Londynie.

 

Agencja PA informuje, że w środę Johnson spotka się w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a dzień później w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Oczekuje się, że w rozmowach z nimi oświadczy, że brytyjski parlament nie jest w stanie powstrzymać brexitu i konieczna jest nowa umowa, jeśli ma się on odbyć za porozumieniem.

dc/ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie