27 nieletnich migrantów opuściło statek Open Arms. Rezultat porozumienia Salviniego z Conte

Świat
27 nieletnich migrantów opuściło statek Open Arms. Rezultat porozumienia Salviniego z Conte
PAP/EPA/ELIO DESIDERIO

W szesnastym dniu impasu wokół statku organizacji pozarządowej Open Arms, czekającego z migrantami na pokładzie koło włoskiej wyspy Lampedusa na wpuszczenie do portu, na ląd sprowadzono w sobotę 27 nieletnich bez opieki. Poprosił o to MSW premier Giuseppe Conte.

Na pokładzie zostało 107 migrantów.

 

Decyzję o przetransportowaniu nastolatków z jednostki do ośrodka pobytu uznano za ustępstwo ministra spraw wewnętrznych Matteo Salviniego w reakcji na apel premiera.

 

Salvini odpowiadając na list Contego wyjaśnił, że zgadza się na to w dowód "lojalnej współpracy". Dwa dni wcześniej Conte zarzucił mu "nielojalność" w podejściu do migracji, a ta czwartkowa ostra wymiana zdań między nimi potwierdziła poważny kryzys rządowy i rozpad koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd.

 

Gotowość przyjęcia migrantów zapewniło sześć krajów UE

 

Conte apelując do szefa MSW i wicepremiera o zgodę na zejście nieletnich ze statku zapewnił go, że sześć krajów UE - Francja, Niemcy, Luksemburg, Portugalia, Rumunia i Hiszpania potwierdziły gotowość przyjęcia migrantów z Open Arms.

 

Hiszpańska organizacja pomocowa wyraziła nadzieję, że jeszcze w sobotę pokład opuszczą wszyscy pozostali migranci.

 

Salvini zamknął przed ponad rokiem włoskie porty dla statków organizacji pozarządowych ratujących migrantów na Morzu Śródziemnym. Zarzuca im, że są "wspólnikami" przemytników ludzi i domaga się dystrybucji migrantów w krajach UE.

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie