Funkcjonariusze mieli odmawiać jedzenia i korzystania z toalety więźniowi. Ruszyło śledztwo

Polska
Funkcjonariusze mieli odmawiać jedzenia i korzystania z toalety więźniowi. Ruszyło śledztwo
Google Street View

Prokuratura Rejonowa w Złotowie wszczęła śledztwo po zawiadomieniu o nieprawidłowościach w Zakładzie Karnym w Złotowie (woj. wielkopolskie). Funkcjonariusze mieli uniemożliwiać zaspokojenie potrzeb fizjologicznych jednemu z osadzonych, a także odmawiać mu posiłków.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Michał Smętkowski poinformował, że "w środę wpłynęło do Prokuratury Rejonowej w Złotowie zawiadomienie dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa przez czterech funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Czarnem, któremu podlega Oddział Zewnętrzny w Złotowie".

 

Zawiadomienie dotyczy 4 osób

 

- Przestępstwo to miało polegać na uniemożliwieniu zaspokojenia potrzeb fizjologicznych i korzystania z posiłków przez jednego z osadzonych. Zawiadomienie to dotyczy dwóch funkcjonariuszy SW, oraz zastępcy dyrektora tego Oddziału i kierownika działu ochrony – w związku z brakiem odpowiedniego nadzoru nad funkcjonariuszami – wyjaśnił Smętkowski.

 

Jak dodał, "w związku z tym zawiadomieniem, śledztwo prowadzone będzie o przestępstwo z art. 231, czyli przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego, oraz z art. 247, czyli znęcanie się nad osobą pozbawioną wolności" – zaznaczył Smętkowski.

 

W środę rzecznik prasowy dyrektora generalnego Służby Więziennej ppłk Elżbieta Krakowska powiedziała PAP, że "wewnętrzna kontrola w Oddziale Zewnętrznym w Złotowie, podległym Zakładowi Karnemu w Czarnem, wykazała przekroczenie uprawnień funkcjonariuszy Służby Więziennej wobec jednego z osadzonych".

 

Recydywista z lekkim upośledzeniem umysłowym

 

Jak tłumaczyła, "do nieprawidłowości w stosowaniu przepisów doszło, gdy osadzony Sławomir H., wielokrotny recydywista z lekkim upośledzeniem umysłowym, skazywany za groźby karalne i kradzieże, został z powodu agresywnego zachowania skierowany do celi zabezpieczającej. Nie otrzymał tam m.in. przysługującej mu kolacji i napoju".

 

Krakowska podkreśliła, że winni zaniedbań zostali zawieszeni w czynnościach i wszczęto wobec nich postępowania dyscyplinarne.

 

- Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik polecił natychmiast odwołać ze stanowiska zastępcę dyrektora oddziału w Złotowie. O zdarzeniu został powiadomiony Rzecznik Praw Obywatelskich – zaznaczyła.

 

Dodała, że nieprawidłowości w Złotowie wykryto dzięki działającemu we wszystkich jednostkach penitencjarnych w Polsce specjalnemu systemowi niezależnych kontroli wewnętrznych, wprowadzonemu w 2017 roku przez dyrektora generalnego Służby Więziennej.

 

O wydarzeniu, do jakiego doszło w ZK w Złotowie, poinformowało w środę RMF FM. 

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie